Treatment by electrooxidation of leachate effluents from stages of MBR-UF-NF of a municipal sanitary landfill
Belediye atık depolama alanının MBR-UF-NF aşamalarından sızıntı suyu atıklarının elektro-oksidasyonu ile arıtma
  1. Tez No: 632231
  2. Yazar: ZUBEDA UKUNDIMANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOBYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Kocaeli / Türkiye'de bulunan bir düzenli depolama sahası sızıntı suyu arıtma tesisinde kullanılan MBR-UF-NF arıtma sisteminin her adımından ham sızıntı suyu ve arıtılmış atık suların arıtımında elektrooksidasyon (EO) uygulamasını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Arıtma süresi, başlangıç pH'ı (3.50 -10.0), uygulanan akım yoğunluğu (j) (76-1060 A / m2) ve anot materyali gibi çalışma parametrelerinin toplam organik karbon (TOK, kimyasal oksijen ihtiyacı (COD) ve amonyum azotu (NH4+-N) giderim verimlerine etkisi değerlendirildi. En yüksek kirletici giderim verimleri, sızıntı suyu original pH'sında (6.50 - 8.75) elde edilmiştir, ayrıca, kirletici madde giderim oranları, j'deki artışla artmıştır. (NH4+-N) giderimi esas olarak dolaylı oksidasyon ve uygun ikinci dereceden kinetikler ile gerçekleşirken, KOİ'nin giderimi psödo birinci dereceden kinetikleri izledi. KOİ ve NH4+-N 'nin eşzamanlı olarak çıkarılmasını sağlayan optimum j, ham sızıntı suyu ve ön arıtmaya tabi tutulmuş atık sular için sırasıyla 756 A / m2 ve 455A / m2'dir. Bu optimum koşullarda, neredeyse tamamen NH4+-N giderimi elde edilirken, 97% TOC ve COD giderim verimi elde edildi. BDD (Bor katkılı elmas) anotları en yüksek kirletici giderim verimine ulaştı ve yüksek moleküler ağırlıklı fraksiyonlara Pt ve boyutsal olarak kararlı anotlara (DSA) kıyasla daha etkili bir şekilde işlendi. Toplam trihalometan (TTHM'ler), adsorbe edilebilir organik halojenler (AOX), nitrat iyonları ve kloraminler, EO'dan sonra saptanan yan ürünlerdi. Burada, COD, TOC NH4+-N 'nin azaltılması için hem stabilize edilmiş ham sızıntı suyu hem de ön işlem görmüş sızıntı suyunun işlenmesine alternatif olarak anodik oksidasyonu sunuyoruz. Ancak, EO yan ürünlerin uzaklaştırılması için başka bir işlemle birleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This work aimed to evaluate the application of electrooxidation (EO), in the treatment of raw leachate and pre-treated effluents from each step of an MBR-UF-NF treatment system used in a sanitary landfill leachate treatment plant, located in Kocaeli/Turkey. The influence of operating parameters such as treatment time, initial pH (3.50 -10.0), applied current density (j) (76-1060 A/m2) and anode material on the removal efficiencies of total organic carbon (TOC), chemical oxygen demand (COD) and ammonium nitrogen (NH4+-N) was assessed. The highest pollutant removal efficiencies were obtained at leachate inherent pH (6.50 – 8.75), moreover, pollutant removal rates increased with the increase in j. The NH4+-N removal mainly occurred by indirect oxidation and well fitted second order kinetics, whereas COD removal followed pseudo-first order kinetics. The optimum j ensuring simultaneous removal of COD and NH4+-N was 756 A/m2 and 455A/m2 for raw leachate and for pre-treated effluents, respectively. Under these optimums, nearly complete NH4+-N removal was attained, while ≥ 97% removal of TOC and COD was recorded. BDD (Boron doped diamond) anodes achieved the highest pollutant removal efficiency and treated high molecular weight fractions more effectively compared to Pt and dimensionally stable anodes (DSA). Total trihalomethane (TTHMs), Adsorbable organic halogens (AOX), nitrate ions and chloramines were the by-products detected after EO. Herein, we present anodic oxidation as an alternative for treatment of both stabilized raw leachate and pretreated leachate for the abatement of COD, TOC, and NH4+-N. However, EO must be coupled with another process for the removal of by-products.