Membran biyoreaktör çıkışı sızıntı sularının hibrit koagulasyon-elektrooksidasyon prosesi ile arıtımı
Treatment of membrane bioreactor outlet leachate by hybrid coagulation-electrooxidation process
  1. Tez No: 878244
  2. Yazar: MUHAMMED ENES BAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE VARANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışması kapsamında MBR çıkışı sızıntı sularının arıtımında ardışık kimyasal koagulasyon-EO prosesleri performansı araştırılmıştır. Özellikle askıda katı madde ve renk gideriminin hedeflendiği kimyasal koagulasyon prosesi için en etkili koagulant PACS olarak seçilmiş ve işletme parametreleri (başlangıç pH değeri, koagulant dozu ve karıştırma süresi) sırasıyla optimize edilmiştir. Optimum şartlar altında (pH: 6, KOİ/ Koagulant dozu: 1/1, yavaş karıştırma süresi 5 dakika) %79.3 KOİ, %81,2 TAKM, %.86.1 UV254 ve %91.3 renk giderim verimleri elde edilmiştir. Koagulasyon çıkış sularına deşarj limitlerini sağlamak için EO prosesi uygulanmış ve öncelikle gerek proses performansı gerekse işletme maliyeti bakımından uygun anot malzeme grafit olarak seçilmiştir. Anot ve katot olarak grafit elektrotların kullanıldığı EO prosesinin işletme parametreleri (başlangıç pH değeri, uygulanan akım yoğunluğu, elektrotlar arası mesafe) optimize edilmiş ve optimum şartlar altında (pH:7.14, akım yoğunluğu: 11 mA/cm2 ve elektrotlar arası mesafe: 3 cm) 150 dakikalık reaksiyon süresinde %95.4 KOİ, %50.8 TAKM, % 81.2 UV254 ve %83.6 renk giderim verimlerine ulaşılmıştır. Kimyasal koagulasyon, EO ve hibrit prosesin proses maliyetleri hesaplanmış, hibrit PACS+EO sistemi ile toplam giderim verimleri %98.9 KOİ, %96.9 TAKM, %97.1 UV254 ve %99.4 renk olarak belirlenmiştir. MBR çıkışı sızıntı suyu hibrit koagulasyon-EO prosesi çıkış KOİ konsantrasyonu 47,2 mg/L olarak bulunmuştur. Hibrit proses çıkış sızıntı suyu alıcı ortam deşarj limitlerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, the performance of sequential chemical coagulation-EO processes in the treatment of MBR outlet leachate was investigated. The most effective coagulant was selected as PACS for the chemical coagulation process, especially targeting suspended solids and color removal, and the operating parameters (initial pH value, coagulant dose and mixing time) were optimized respectively. Under optimum conditions (pH: 6, COD/coagulant dose:1/1 and slow mixing time: 5 min.), %79.3 COD, % 81.2 TSS, %86.1 UV254 and %91.3 color removal efficiencies were obtained. The EO process was applied to ensure discharge limits to the coagulation effluent and the appropriate anode material was chosen as graphite in terms of both process performance and operating costs. The operating parameters of the EO process (initial pH value, applied current density, distance between electrodes), in which graphite electhrodes are used as anode and cathode, were optimized and under optimum conditions (pH: 7.14, current density: 11 mA/cm2 and distance between electrodes: 3 cm) %95.4 COD, %50.8 TSS, %81.2 UV254 and %83.6 color removal efficiency was achieved in 150 minutes of reaction time. Process costs of chemical coagulation, EO and hybrid process were calculated, and total removal efficiencies with the hybrid PACS+EO system were determined as 98.9% COD, 96.9% TSS, 97.1% UV254 and 99.4% color. The outlet COD concentration of the MBR outlet leachate hybrid coagulation-EO process, was found to be 47.2 mg/L. Hybrid process waste leachate meets receiving environment discharge limits.