Erciyes Üniversitesi yenidoğan yoğunbakım ünitesinde takip edilen taze donmuş plazma verilen hastalarda yakın kızılaltı spektroskopi (NIRS) ile 6 saatlik izlemde serebral, böbrek ve karaciğer doku oksijenizasyonunun değerlendirilmesi
Cerebral, kidney and liver 6- hour monitoring with near infrared spectroscopy (NİRS) in patients after fresh frozen plasma infusion at the Erciyes University newborn intensive care unit
  1. Tez No: 632235
  2. Yazar: AHMET BURAK TÜZÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Taze Donmuş Plazma (TDP); labil pıhtılaşma etkenlerinin fonksiyonlarının yeterince korunabileceği bir sürede ve uygun bir sıcaklıkta dondurulmasıyla hazırlanan bir kan bileşenidir. Günümüzde yenidoğanlarda TDP sıklıkla; kanamalarda, yaygın damar içi pıhtılaşmada (YDİP), intrakranial kanamanın (İKK) önlenmesi, ağır hasta bebeklerin (sepsis, volüm genişletme gibi) destek tedavisi ve uzamış koagulasyon parametrelerinin düzeltilmesi gibi farklı endikasyonlarda uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı TDP transfüzyonunun bölgesel (serebral, karaciğer, böbrek) doku oksijen saturasyonu üzerine etki edip etmediğini göstermektir. Materyal ve Metod: Erciyes Üniversitesi Fevzi Mercan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde 01.04.2019-01.11.2019 tarihleri arasında küvezde izlenen ve TDP infüzyonu alan yenidoğanlar çalışmaya alınmıştır. Hastaların demografik özellikleri, klinik profilleri ve maternal verileri kaydedilmiştir. TDP verilmeden 30-60 dakika önce beynin sağ ve sol tarafına, karaciğere ve böbreğe NIRS probu bağlanmış ve 6-7 saat boyunca kayıt alınmıştır. NIRS değerlerinin değişim oranları bölge bazında; kendi içinde ve bölgeler arasında oranlanmıştır. Bölgeler arasındaki farklar ve oranlar TDP öncesi sonrasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya taze donmuş plazma verilen 24 hasta dahil edilmiştir. TDP infüzyonu ile vital parametreler, kan gazı parametreleri, kan şekeri ve laktat seviyeleri karşılaştırıldığında anlamlı bir korelasyon görülmemiştir. 0.saate sol serebral NIRS değeri ile sağ serebral NIRS, karaciğer NIRS, Hgb değeri arasında anlamlı (p ˂ 0.05) pozitif korelasyon gözlenmiştir. 0.saatte sol serebral NIRS değeri ile HCO₃, BE değeri arasında anlamlı (p ˂ 0.05) negatif korelasyon gözlenmiştir. 0.saatte sağ serebral NIRS değeri ile böbrek NIRS, karaciğer NIRS, Hgb değeri arasında anlamlı (p ˂ 0.05) pozitif korelasyon gözlenmiştir. 0.saatte karaciğer NIRS değeri ile böbrek NIRS, Hgb, kan şekeri değeri arasında anlamlı (p ˂ 0.05) pozitif korelasyon gözlenmiştir. 0.saatte karaciğer NIRS değeri ile HCO3, BE değeri arasında anlamlı (p ˂ 0.05) negatif korelasyon gözlenmiştir. 0.saatte göre 6.saat sol serebral NIRS değişim oranı ile karaciğer NIRS değişim oranı arasında anlamlı (p ˂ 0.05) pozitif korelasyon gözlenmiştir. TDP infüzyonu ile serebral bölge doku oksijenizasyonu ile karaciğer doku oksijenizasyonu arasında istatiksel açıdan anlamlı değişim görülmemiştir. Böbrekte ise 6. saat NIRS değeri, 0. saat ve 5. saat değerleriyle karşılaştırıldığında istatiksel açıdan anlamlı artış göstermiştir. Bunun yanında 2. saat NIRS değeri de 1. saate göre istatiksel açıdan anlamlı bir artış göstermiştir. Sonuç: TDP infüzyonu ile böbrekte; 6. saat NIRS değeri, 0. saat ve 5. saat değerleriyle karşılaştırıldığında istatiksel açıdan anlamlı bir artış gözlenmiş, bunun yanında 2. saat NIRS değeri de 1. saate göre istatiksel açıdan anlamlı artış gözlenmiştir. Bu sonuç bize TDP' nin somatik bölge oksijenizasyonunu pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. 0.saate göre 6.saat sol serebral NIRS değişim oranı ile karaciğer NIRS değişim oranı arasında anlamlı (p ˂ 0.05) pozitif korelasyon gözlenmiştir. Bu sonuç bize TDP' nin NIRS değişim oranı üzerine serebral ve somatik bölgede benzer etki ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fresh Frozen Plasma (FFP) is a blood component prepared by freezing at a suitable temperature for a period of time sufficient to maintain the functions of the coagulating agents. Currently, FFP in newborns has been administered in various indications such as hemorrhages, disseminated intravascular coagulation (DIC), prevention of intracranial hemorrhage (ICH), in supportive treatment of seriously ill infants (sepsis, volume expansion) and in correction of prolonged coagulation parameters. The aim of this study was to determine whether FFP infusion affects regional (cerebral, liver, kidney) tissue oxygen saturation. Materials and Methods: Patients who were hospitalized in the neonatal intensive care unit of Erciyes University Fevzi Mercan Children's Health and Diseases Hospital between 01.04.2019-01.11.2019 were included in the study. Demographic characteristics, clinical profiles and maternal data were recorded. A NIRS probe was attached to the right and left side of the brain, liver and kidney 30-60 minutes before FFP was administered and recorded for 6-7 hours. Right and left side of the brain, liver and kidney NIRS values and rates between each other were recorded. The rate of change of NIRS values on region basis; It is proportioned in itself and among regions. Differences and rates between regions were compared before and after FFP. Findings: The study included 24 patients. There was no significant correlation between TDP and vital parameters, blood gas parameters, blood sugar, lactate level. A significant (p ˂ 0.05) positive correlation was observed between the left cerebral NIRS value and the right cerebral NIRS, liver NIRS, and Hgb values at 0 hours.