Erken membran rüptürü tanısı olan 25. hafta ve öncesi gebelerde; doğum intervalinin maternal ve fetal prognoza etkisinin incelenmesi, tersiyer merkez sonuçları
Pregnant women diagnosed with preterm pretmature rupture of membrane at 25 weeks and before, to reveal the effect of the time interval between membrane rupture and birth on maternal and fetal outcomes, tertiary center results
  1. Tez No: 632244
  2. Yazar: SELMA ATİYE KOLCU
  3. Danışmanlar: UZMAN HABİBE AYVACI TAŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 25 gestasyon haftası ve öncesi dönemde membran rüptürü tanısı almış gebelerin maternal, fetal sonuçlarının değerlendirilmesi ve membran rüptürü- doğum arası geçen sürenin maternal, fetal sonuçlara etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.03.2013-01.03.2019 tarihleri arasında kliniğimize yatan 25 gestasyon hafta ve öncesi, su gelişi şikayeti ile başvuran, preterm erken membran rüptürü tanısı (PPROM) alarak yatışı yapılan hastalara ait veriler retrospektif olarak tarandı. Membran ruptürü tanısı kesinleşmiş ve doğumu hastanemizde gerçekleşmiş gebeler çalışmaya dahil edildi. Gross fetal anomali saptanan, takibi hastanemizde olduğu halde doğumu hastanemizde gerçekleşmemiş veya membran rüptürü şüphesi ile yatmış fakat memran rüptürü kesinleşmemiş gebeler çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Araştırmaya 219 gebe ve 243 fetus dahil edildi. Toplam 105 (%47,9) gebe takip yaklaşımına alındı. Bu gebelerin 7' sinde 24 saat içinde spontan doğumu gerçekleştiği için takip yaklaşımındaki gebeler 98 (%44,7) olarak değerlendirildi. Toplam 125 (%51) fetus takip yaklaşımına alındı. Bu fetusların 8'inin 24 saat içinde spontan doğumu gerçekleştiği için takip yaklaşımındaki fetusler 117(%48) olarak belirtildi. Takip yaklaşımındaki 117 fetüsün, 84'ü (%71,8) canlı doğdu, bunların 48'i (%61,5) sağ olarak taburcu edildi. Eve canlı bebek götürme durumunu etkileyen çok değişkenli regresyon analizinde; doğumda gestasyon haftası ve yatış afi değişkenlerinin eve canlı bebek götürmeyi ayırt etmede etkili olduğu bulundu (sırasıyla p= 0.003 ve 0.035). PPROM zamanı- doğum arası interval süresinin bebek sağkalımı ve morbiditesiz bebek sağkalımı için anlamlı olduğu (sırasıyla p değerleri 0.0001 ve 0.0001) görüldü. Fakat interval süre ile maternal morbidite (komplikasyonlar) arasında anlamlı ilişki bulunmadı. (p=0.206). Sonuç: Yirmi beş gestasyon hafta ve öncesi takip yaklaşımındaki olguların 48'i (%61,5) neonatal sağkalımla sonuçlanmıştır. PPROM- doğum arası interval süresi uzadıkça neonatal sağkalım ve morbiditesiz neonatal sağkalım durumları iyileşmektedir, bununla birlikte maternal morbiditede anlamlı artış olmamaktadır. Yine, PROM zamanı AFI durumu ve doğumdaki AFI durumu iyi fetüsler için, canlı doğum oranı ve postpartum dönemde sağkalım oranları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the maternal and fetal outcomes of pregnant women diagnosed with membrane rupture at 25 gestational weeks and before, and to reveal the effect of the time between membrane rupture and birth on maternal and fetal results. Material and Method: The medical records of pregnant women who were admitted to the our clinic between the dates of 01.03.2013-01.03.2019 with admission of water and who were diagnosed with PPROM and hospitalized, were reviewed retrospectively. Women whose diagnosis of PPROM at 25 weeks and below was confirmed and delivered at our hospital were included in the study. Women who had gross fetal anomaly, followed up in our hospital but did not give birth in our hospital, or who had a suspicion of membrane rupture, but whose rupture diagnosis was not finalized, were not included in this study. Pregnant women whose diagnosis of membrane rupture was confirmed and delivered at our hospital were included in the study. Pregnant women who had gross fetal anomaly, whose follow-up was not performed in our hospital, or who had a suspicion of membrane rupture but the final diagnosis was unsure, were not included in the study Results: The study included 219 pregnant women and 243 fetuses. A total of 105 (47.9%) pregnant women were taken to expectant management. Since 7 of these women were delivered spontaneously within 24 hours, the number of women in the expectant management were evaluated as 98 (44.7%). A total of 125 (51%) fetuses were taken to expectant management. Since 8 of these fetuses were delivered spontaneously within 24 hours, fetuses in the expectant management were reported as 117 (48%). Of the 117 fetuses in the expectant management, 84 (71.8%) were born alive, 48 of them (61.5%) were discharged alive. In the multivariate regression analysis that affects the situation of take home babies; gestational week at birth, and AFI value when PPROM diagnosed was found to be effective (p = 0.003 and 0.035, respectively). PPROM-to-birth interval time was found to be statistically significant for infant survival and infant survival without morbidity (p= 0.0001 and 0.0001, respectively). However, there was no significant relationship between interval time and maternal morbidity (complications). (P = 0.206). Conclusion: Forty eight (61.5%) of cases with expectant management of women diagnosed with PROM at 25 weeks and below resulted in neonatal survival. As the interval time between PPROM-birth increases, neonatal survival and neonatal survival without morbidity conditions improve, however, there is no significant increase in maternal morbidity. For fetuses with good AFI status at PPROM diganosis and AFI at birth, survival rates are higher in postpartum period.