Yenidoğan persistan pulmoner hipertansiyon hastalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective analysis of persistan pulmonary hypertension in newborn
  1. Tez No: 632297
  2. Yazar: NERMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MECNUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmada Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi'nde Persistan Pulmoner Hipertansiyon tanısıyla takip edilen 0-28 günlük hastaların demografik özellikleri, tanı zamanı, tanı şekli, uygulanan tedavi ve tedaviye alınan cevap süresinin değerlendirilmesi, persistan pulmoner hipertansiyonu presipite eden nedenlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışmaya 15 Şubat 2016 - 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında Van YYÜ Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde yatarak, yenidoğan ve çocuk kardiyolojisi tarafından takip edilen, 0-28 günlük Persistan Pulmoner Hipertansiyon tanısı alan 29 hasta dahil edilmiştir. Hastalar retrospektif olarak dosyalardan incelendi. Anne yaşı, gebelik haftası, erken membran rüptürü ve koryoamnionit gibi prenatal risk faktörleri, doğum ağırlıkları, fetal distres/acil sezeryan öyküsü, ilk 24 saatte mekanik ventilatöre alınma öyküsü, tanı yaşı, eşlik eden sepsis, pnömoni, asfiksi, yenidoğanın geçici takipnesi, solunum güçlüğü sendroumu, pnomotoraks, nekrotizan enterokolit, konjenital kalp hastalıkları gibi ek hastalıkları, APGAR skoru değerleri, tedavi öncesi ve sonrasında kalp hızı, sistolik ve diastolik kan basıncı değerleri (sKB ve dKB, oksijen saturasyon değerleri (SatO2), sistolik pulmoner basınç değerleri (sPAP), alınan medikal tedaviler kaydedildi ve değerlendiridi. Patent duktus arterious ve patent foramen ovale dışında konjenital kalp hastalığı olan hastalar çalışmadan çıkartıldı. Bulgular: Persistan pulmoner hipertansiyon (PPHN) tanısı alan toplam 29 hasta vardı. Hastaların 17'si (%58.6) erkek, 12'si (%41.4) kız idi. Hastaların 11'inde (%37.9) normal doğum, 18'inde (%62.1) sezaryen ile doğum öyküsü mevcut idi. PPHN'li yenidoğanların 4'üne (%13.8) 1 doz, 2 'sine (%6.9) 2 doz sürfaktan, 2'sine (%6.9) 2 doz Celestone uygulanmıştı. Hastaların 21'i (%72.4) ilk 24 saat içerisinde mekanik ventilasyon uygulanmıştı. İnotropik destek olarak hastaların 15'ine (%51.7) dobutamin, 10'una (%34.5) dopamin, 2'sine (%6.9) digoksin, 2'sine (%6.9) milrinon, 1'ine (%3.4) adrenalin uygulanmıştı, 10'una (%34.5) herhangi inotropik ilaç kullanılmamıştı. Tedavi amacıyla hastaların 24'üne (%82.2) sildenafil, 13'üne (%44.8) MgSO4, 9'una (%31) iNO, 2'sine (%6.9) ilioprost verilmişti. Tedavi sonucunda hastaların 19'u (%65.6) başarılı olarak tedavi olurken, 1'i (%3.4) kronikleşmiş, 9'u (%31) ise ex olmuştu. Tedavi başarısı cinsiyet, doğum şekli, gestasyonel yaş, kan basıncı, tanı yaşı, APGAR 1-5.dk skoru, kalp hızı, eşlik eden hastalıklar ve uygulanan tedaviye göre değişmemekte idi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim. In this study, it was aimed to evaluate the sociodemographic and clinical features, treatment and response time of 0-28 day-old patients who were followed up with the diagnosis of Persistent Pulmonary Hypertension in the Neonatal Intensive Care Service of Van Yüzüncü Yıl University, Department of Child Health and Diseases. Method. The study included 29 patients diagnosed with persistent pulmonary hypertension at 0-28 days, who were hospitalized between July 1, 2014 and July 1, 2019 at Van YYU Neonatal Intensive Care Service, followed by neonatal and pediatric cardiology. A p value of less than 0.05 was considered significant. Results. 58.6% (n = 17) of the patients are male, 62.1% (n = 18) were born by cesarean section. 13.8% (n = 4) 1 dose, 6.9% (n = 2) 2 doses of surfactant, 6.9% (n = 2) 2 doses of Celestone were applied to the newborns with PPHN. Mechanical ventilation was performed in 72.4% (n = 21) of the patients within the first 24 hours. Inotropically; 51.7% (n = 15) dobutamine, 34.5% (n = 10) dopamine, 6.9% (n = 2) digoxin, 6.9% (n = 2) milrinone, 3.4% (n = 1) adrenaline was applied, 34.5% (n = 10) no inotropic drugs were used. For the purpose of treatment, 72.4% (n = 21) sildenafil, 37.9% (n = 11) MgSO4, 31.0% (n = 9) NO, 6.9% (n = 2) ilioprost is given. As a result of the treatment, 65.6% (n = 19) of the people were treated successfully, 3.4% (n = 1) became chronic and 31.0% (n = 9) became ex. Treatment success does not change according to gender, mode of delivery, gestational age, blood pressure, age of diagnosis, APGAR 1st-5th min score, heart rate, concomitant diseases, infection and treatment administered (p> 0.05).