Genç yaş iskemik inme hastalarında telomer uzunluğunun incelenmesi
Investigation of telomer length in young age ischemic stroke patients
  1. Tez No: 632268
  2. Yazar: ERHAN ARGIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL MİLANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Telomer uzunluğu sıklıkla biyolojik bir yaşlanma belirteci olarak kabul edilmektedir. Telomer uzunluğunun kardiyovasküler sistemde biyolojik bir yaşlanma belirteci olduğu yapılan birçok çalışma ile desteklenmiştir ve kısa telomer boyu ateroskleroz ile ilişkilendirilmiştir. İnmenin biyolojik yaşlanma belirteci olarak kabul edilen telomer uzunluğuyla ilişkisini inceleyen birkaç çalışma mevcuttur ve bu ilişki bugüne kadar net olarak gösterilememiştir. Çalışmamızda genç yaş iskemik inme hastalarında telomer uzunluğu çalışıldı. Çalışmaya son 3 yılda genç yaş iskemik inme öyküsü olan 60 hasta ve yaş, cinsiyet, inme için risk faktörü olarak tanımlanan benzer hastalık öyküsü olan 40 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Her iki grupta PCR yöntemiyle telomer uzunluğu çalışıldı. Çalışmamızda hasta grubunun ortalama telomer uzunluğu (7,52 ± 3,29 kilobaz) anlamlı olarak kontrol grubundaki kişilerin ortalama telomer uzunluğundan literatürden farklı olarak yüksek bulunmuştur. Bununla beraber hasta ve kontrol grubundaki kişilerin telomer uzunluğu sosyo-demografik özellikler ve iskemik inmenin risk faktörleri (sistolik KB, diastolik KB, DM, BMI, homosistein, LDL, nabız, HGB, HCT,sigara ve alkol kullanımı,) arasında anlamlı bir farklılık gösteremedik. Bu sonuç örneklem sayısının diğer çalışmalara göre az olması ve çalışma dizaynıyla açıklanabilir. Çalışmamız uzun telomer ile genç yaş iskemik inme arasında böyle bir ilişkiyi gösteren ilk çalışma olması açısından çok önemlidir. Bu sonuç kısmen çalışmanın dizaynı, etnisite, örneklem büyüklüğü, çalışma popülasyonunun yaşı ve telomer uzunluğunun çalışıldığı yöntemler ve doku ile ilgili farklılıklarla açıklanabilir. Sonuç olarak; telomer uzunluğu ve inme arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılabilmesi için gelecekte daha genç yaştaki hastaların olduğu daha geniş sayıdaki örneklemlerde daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Telomere length is frequently accepted as a biological aging marker. Telomere length has been supported by many studies in the cardiovascular system as a biological aging marker and short telomere length has been associated with arterosclerosis. There are several studies examining the relationship between stroke and telomere length, which is accepted as a biological aging marker, and this relationship has not been clearly demonstrated. In our study, telomere length was studied in young patients with ischemic stroke.The study included 60 patients with a young age ischemic stroke history in the last 3 years and 40 control group of healthy volunteers with a similar age, gender and history of disease, defined as a risk factor for stroke. Telomere length was studied by PCR method in both groups. In our study, the mean telomere length of the patient group (7.52 ± 3.29 kilobase) was significantly higher than the average telomere length of the subjects in the control group. However, telomere length of patients in the study does not show a significant difference between socio-demographic and risk factors for ischemic stroke (systolic BP, diastolic BP, DM, BMI, homocysteine, LDL, HR, HGB, HCT, smoking and alcohol use). This result can be explained by the low sample size compared to other studies and the study design. Our study is very important in terms of being the first study to show such a relationship between long telomere and young age ischemic stroke. This result can be partially explained by the design of the study, ethnicity, sample size, age of the study population and methods of studying telomere length and tissue differences. As a result; in order to better understand the relationship between telomere length and stroke, more studies are needed in a larger number of samples with younger patients in the future.