Diyarbakır bölge hastanelerinin iş güvenliği ve sağlığı bakımından araştırılması
Investigation of Diyarbakir regional hospitals for occupational safety and health care
- Tez No: 632269
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İş sağlığı kavramı günümüz iş dünyasının üzerinde durduğu önemli bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır. İş sağlığının amacı; Yapılan iş nedeniyle ortaya çıkabilecek her türlü hastalıklardan ve risklerden korunmak için gerekli asgari çalışma ortamını oluşturmak ve çalışma koşullarında yeterli düzenlemeleri yapmaktır. İSG' nin amacı, çalışanlar başta olmak üzere, işletmeyi ve çevredeki insanları korumaktır. İnsan yaşamının öncelikli olması, sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlamaktadır. İş sağlığı ve güvenliği kavramı, işveren, üretim, verimlilik, çalışma ortamı, kısacası tüm organizasyonu ilgilendiren bir kavramdır. Tüm çalışanların fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan iyi durumda olmasını sağlamak, çalışanları mevcut çalışma koşulları nedeniyle oluşabilecek risklerden korumak ve çalışanları istihdam etmek için herhangi bir meslek ayrımı yapılmaksızın tüm çabalar sarf edilmektedir. Çalışmamızda materyal olarak Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesinde hem iş ortamının hem de hastane çalışanların iş sağlığı ve güvenliği açısında durumlarını ortaya koymak ve çalışanların bu iş sağlığı ve güvenliği alanındaki bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Veri toplama aşamasından sonra, anket sorularının yanıtlara göre değerlendirilmesi ve hedeflenen oranın istatistiksel olarak değerlendirilmesinde, yüzde frekans tablosu analizi uygulanmıştır. İstatistik analizler SPSS paket programında yapılmıştır. Çalışmanın amacı; hastanede çalışan personellerin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgi tutum ve davranışlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte tasarlanmış ve uygulanmıştır. Araştırma 2019 yılında, çalışan Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde görevli bireylere uygulanmıştır. Farklı meslek gruplarından gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 166 kişiden veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamına aktarılarak IBM SPSS Statistics 21 paket programında analiz edildi. Verilerin normallik analizi Kalmagorov-Smirnov testi ile yapıldı ve boyutların non-parametrik olduğu görüldü. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine göre ölçekten aldıkları puan ortalamalarının karşılaştırılmasında non-parametrik testlerden mann-Whitney U (MWU) ve Kruskal-Wallis testi ile kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The concept of occupational health is emerging as an important concept that the business world emphasizes. The purpose of occupational health; to create the minimum working environment necessary to protect against all kinds of diseases and risks that may arise due to the work done and to make adequate arrangements in the working conditions. The purpose of OHS is to protect the business, especially the employees, and the people around. The priority of human life ensures that healthy generations are raised. The concept of occupational health and safety is a concept that concerns the employer, production, efficiency, working environment, in short, the entire organization. All efforts are made to ensure that all employees are in good physical, mental and social condition, to protect employees from the risks that may arise from current working conditions, and to employ employees without any discrimination. In our study, it was made as a material in Diyarbakır Selahattin Eyyübi State Hospital in order to reveal the status of both the business environment and the hospital employees in terms of occupational health and safety and to measure the knowledge level of the employees in this field of occupational health and safety. After the data collection phase, percentage frequency table analysis was applied to evaluate the survey questions according to the answers and to evaluate the targeted rate statistically. Statistical analyzes were made in SPSS package program. The aim of the study; it is aimed to determine the information attitudes and behaviors of the personnel working in the hospital about occupational health and safety. The research has been designed and implemented in a descriptive type. The research was applied to individuals working in Diyarbakır Selahaddin Eyyubi State Hospital in 2019. Data were collected from 166 individuals who voluntarily agreed to participate in the study. The data obtained were transferred to the computer environment and analyzed in IBM SPSS Statistics 21 package program. Normality analysis of the data was done by Kalmagorov-Smirnov test and it was observed that the dimensions were nonparametric. It was used with the non-parametric tests mann-Whitney U (MWU) and Kruskal-Wallis test to compare the mean scores of the participants according to their socio-demographic characteristics.