Yetişkinlerde akılcı ilaç kullanım bilgi düzeyi, Tokat merkez örneği
Rational drug use knowledge level in adults, Tokat center example
- Tez No: 632280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN OKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akılcı olmayan ilaç kullanımı önemi giderek artan bir sorundur. Akılcı ilaç kullanımında hekim, eczacı ve hastalara görevler düşmektedir. Bu çalışmada da ilimizdeki yetişkinlerin akılcı ilaç kullanımı konusundaki bilgi düzeylerini tespit etmeyi; ayrıca bilgi düzeyini etkiyen faktörleri de tespit ederek literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Tokat ili nüfusunu evren kabul ettiğimizde örneklem sayısı G power 3.1 programı ile %80 güç, %5 hata payı ve 0,25 etki büyüklüğü ile 180 olarak belirlenmiştir. Üniversitemiz aile hekimliği polikliniklerine başvuran; sözlü onayları alınan yetişkinlere akılcı ilaç kullanımı bilgi düzeyini etkileyen faktörleri tespiti açısından literatürleri inceleyerek hazırladığımız anket formu (Ek-2) ve Akılcı ilaç kullanımı ölçeği (Ek-3) uygulanmıştır. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 18. program (SPSS Inc, Chicago, IL) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Irrational drug use is an increasingly important problem. Physicians, pharmacists and patients are responsible for rational drug use. In this study, to determine the knowledge levels of adults in our province about rational drug use; It is also aimed to contribute to the literature by identifying the factors affecting the level of knowledge. When we accept the population of Tokat as the universe, the number of samples was determined as 180 with 80% power, 5% margin of error and 0.25 effect size with G power 3.1 program. Data was obtained via the questionnaire forms which are (Annex-2), that we prepared by examining the literature in terms of determining the factors affecting the level of rational drug use knowledge, and Annex 3, that the rational drug use scale, applied to patients who reffered to family medicine clinics of our university hospital. Verbal approvals of the respondents were taken before the survey. Analysis of datas was performed with Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 18 program (SPSS Inc, Chicago, IL).