Siyasal motivasyon ve ikna
Political motivation and persuasion
  1. Tez No: 63236
  2. Yazar: CENGİZ ANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP SANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 526
Özet
Bu tezin amacı, Türk seçmeninin oy verme davranışını etkileyen siyasal kişi (lider, aday, kadro) ve siyasal kurum (ideoloji, program, işlev ve misyon) faktörlerini incelemektir. Tezin birinci bölümünde motivasyon kuramları özetlenmektedir. Motivasyon kuramları üç ana sınıfa ayrılmaktadır: Bunlar; a) temel kuramlar, b) ihtiyaç kuramları, c) zihinsel kuramlardır. İkinci bölümlerinde ilk olarak, konunun kavramsal taslağı çıkartılmaktadır. İkinci olarak kavramların göstergeleri belirlenmektedir. Son olarak da kavramsal taslak model haline getirilmekte ve değişkenlerin birbirleriyle ilişkileri bu modelde gösterilmeye çalışılmaktadır. Üçüncü bölümde Ankara'nın Keçiören ilçesinde ikamet eden seçmenler üzerinde gerçekleştirilen alan araştırmasının bulguları sunulmaktadır. ilk iki bölümde zikredilen kuramsal öngörüler, bu bölümde test edilmektedir. Böylece tezde öngörülen yaklaşımın olgusal gerçekliğe uygunluğu gözlemlenmeye çalışılmaktadır. Tezle elde edilen sonuçlara göre, insan davranışını açıklamak amacıyla geliştirilen motivasyon kuramları siyasal davranışın açıklanmasında da önemli ölçüde işe yaramaktadır. Motivasyon kuramlarının öngörüleri ve kavramları, siyasal davranışı açıklamak amacıyla kullanılabilmektedir. Ancak bu kuramların, konunun kendine özgü niteliklerinden dolayı bazı uyarlamalara tabi tutulması gerekmektedir. Elde edilen bir diğer sonuca göre seçmeni, siyasal davranışın kaynaklan harekete geçirmektedir. Bu hareketin yönü, gücü ve ısrarı ise seçmenlerin siyasal değerleri, beklentileri ve tutumları tarafından belirlenmektedir. İknacı, hedef kitle üzerinde, motivasyonel bir güç yaratabildiği takdirde başarılı olabilmektedir. Bu nedenle motivasyon, ikna çalışmalarında merkezi bir konuma sahiptir. Buna göre; seçmenin nasıl motive edileceğinin bilinmesi, onda istenilen siyasal davranışın yaratılmasını kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the effect of the political actor (leaders, candidates, staff) and institutional ( programs, ideologies, functions and missions) factors on political choice the voting behavior of Turkish voters. In the first part of the thesis, motivation theories are summarized. They are classified into 3 main groups. They are; a) fundamental theories, b) need theories and c) cognitive theories. In the second part, conceptual framework of the subject is spelt out; indicators of the concepts are identified; and conceptual frame is formulated to form a model and the relations among the variables are specified In the third part, the findings of the field research which had been done on the voters who reside in Keçiören district of Ankara are presented in tabular form. In order to verify the hypotheses given in the first two parts are tested against the data. According to the results reached in the thesis, motivation theories are put forward to explain the human behavior in general are also helpful to a significant extent to explain political behavior, especially voting behavior. These theories should, be subjected to some modifications because of the extensive characteristics of the subject. According to one other result obtained, voter is activated by the dynamics of the political behavior. The direction, strength and insistence of this activation is being determined by the valances of and expectations from political actors and institutions. Persuader can succeed as far as he/se creates a motivational power on the target mass. For this reason, motivation has a central place in persuasion works. Accordingly, knowing how the voter to be motivated makes it easy to create political behavior wanted from bini.