Sivrihisar, Emirdağ ve Mahmudiye arasında kalan bölgenin bitki sosyolojisi yönünden incelenmesi
A Phytosociological study on the vegetation of the region between Sivrihisar, Emirdağ and Mahmudiye
  1. Tez No: 58403
  2. Yazar: HALİL ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Doktora Tezi SİVRİHİSAR, EMİRDA? VE MAHMUDİYE ARASINDA KALAN BÖLGENİN BİTKİ SOSYOLOJİSİ YÖNÜNDEN İNCELENMESİ Halil ARMA?AN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yıldırım AKMAN 1997, Sayfa: 47 Jüri: Prof.Dr. Yıldırım AKMAN Prof.Dr. Osman KETENO?LU Prof.Dr. Mecit VURAL Araştırma bölgesi İç Anadolu bölgesinin güney batı kesiminde yer almaktadır. İran-Turan bitki coğrafyası bölgesine ait olan araştırma alanı yarı-kurak alt ve üst çok soğuk ve soğuk Akdeniz iklimlerinin etkisi altındadır. Araştırma alanında step vejetasyonu hakim olup, biyotik etkilerle oldukça tahrip edilmiştir. Araştırma alanında Astragalo-Brometea sınıfına bağlı Onobrychido armenae-Thymetalia leucostomi ordosunun jipsli topraklarda yayılış gösteren Astragalo karamasici-Gypsophilion eriocalycis alyansına bağlanan yeni bir alt alyans ile biri tip birlik olmak üzere 2 birlik, üç tane alt birlik tanımlanmıştır: Astragalo-Brometea Quezel 1973 Onobrychido armena-Thymetalia leucostomi Quezel, Akman, Ketenoğlu 1985 Astragalo karamasici-Gypsophilion eriocalycis Ketenoğlu, Quezel, Akman, Ay doğdu 1983 Achileenion ketenoglui Akman ve Armağan 97 Suball. nova Achileetum ketenoglui Akman ve Armağan 97 ass. nova Haplophyllo myrtifolii-Centaureetum bornmuelleri Akman ve Armağan 97 ass. nova onobrychıdetosum paucijugae Akman ve Armağan 97 Subass. nova astragaletosum nitentis Akman ve Armağan 97 Subass. nova ebenetosum hirsuti Akman ve Armağan 97 Subass. nova ANAHTAR KELİMELER: Sintaksonomi, Sinekoloji, İç Anadolu, Step vejetasyonu.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis A PHYTOSOCIOLOGICAL STUDY ON THE VEGETATION OF THE REGION BETWEEN SİVRİHİSAR, EMİRDA? AND MAHMUDİYE Halil ARMA?AN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Yıldırım AKMAN 1997, Page: 47 Jury: Prof.Dr. Yıldırım AKMAN Prof.Dr. Osman KETENO?LU Prof.Dr. Mecit VURAL The study area located in the southwest part of Central Anatolia occupies Irano-Turanian territory from the phytogeographical point of view and is predominated by a Mediterranean climate with the semiaride, cold and very cold variants. The major vegetation type in the area is steppe, the most part of which is degraded through the biotic factors. Within the alliance Astragalo karamasici-Gypsophilion eriocalycis which belongs to the order Onobrychido armena-Thymetalia leucostomi, the following new suballiance and a new association with its three subassociations were described: Astragalo-Brometea Quezel 1973 Onobrychido armena-Thymetalia leucostomi Quezel, Akman, Ketenoğlu 1985 Astragalo karamasici-Gypsophilion eriocalycis Ketenoğlu, Quezel, Akman, Aydoğdu 1983 Achilenion ketenoglui Akman ve Armağan 97 Sub. all. nova Achileetum ketenoglui Akman ve Armağan 97 ass. nova Haplophyllo myrtifolii-Centaureetum bornmüelleri Akman ve Armağan 97 ass. nova onobrychidetosum paucijugae Akman ve Armağan 97 Subass. nova astragaletosum nitentis Akman ve Armağan 97 Subass. nova ebenetosum hirsuti Akman ve Armağan 97 Subass. nova KEY WORDS: Syntaxonomy, Synecology, Central Anatolia, Steppe vegetation.