Hastanelerde halkla ilişkiler (Manisa S.S.K. Hastanesi ve İzmir Özel Sağlık Hastanesi örneği)
- Tez No: 63237
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN SEFERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sağlıklı yaşamak her insanın temel ihtiyacıdır. İnsanların sağlıklı yaşamalarında hastanelerin rolü büyüktür. Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında ülkemizdeki hastane hizmetlerinin yetersiz olduğu söylenebilir. Özellikle kamu hastanelerinde verilen hizmetin her düzeyinde eksiklikler ve organizasyon bozukluktan mevcuttur. Bu durum halkın hastanelerden yakınmasına neden olmaktadır. klaHal ilişkilerin amaçlan ; kuruluş için kamuoyunda olumlu bir imaj yaratmak, kuruluş çalışmaları ve fonksiyonları hakkında halkı aydınlatmak, hizmetlerin basan ile yürütülmesinde halkın desteğini kazanmaktır. Bu amaçlan gerçekleştirmek için halkla ilişkiler yönetim sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmektedir. Çalışma şartlarından kaynaklanan çeşitli özellikleri nedeniyle hastaneler, halkla ilişkiler çalışmalarına en çok ihtiyaç duyulan hizmet işletmelerinin başında gelmektedir. Bu çalışmada SSK Manisa Hastanesi ile Özel Sağlık Hastanesi 'nin halkla ilişkileri incelenmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde SSK Manisa Hastanesi'nde ; hastanenin personel ve organizasyon sorunlarının halkla ilişkileri olumsuz yönde etkilediği, hastanede halkla ilişkilerin bilinmediği, gereken önemin verilmediği, halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurumsal bir faaliyet olarak yer almadığı, hastane -hasta ilişkilerinin iyi bir düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Özel Sağlık Hastanesi'nde ise halkla ilişkilerin kısmen kurumsal bir faaliyet olarak yürütüldüğü, halkla ilişkiler konusunda deneyimli personel çalıştırıldığı hastane hasta ilişkilerinin oldukça iyi olduğu tespit edilmiştir. Kamu hastanelerinde halkla ilişkilerin geliştirilmesi, ancak hastanelerin mevcut problemlerinin çözülmesi, verilen hizmetin kalitesinin arttırılması ve halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurumsallaştırılması ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
Healty live is everybody main need. Hospitals have a big role humans healty live. When we compare to our hospitals with developed contries, we can say that our hospitals dont give enough services. There are many Faultines and organization defect, especialy the public hospitals. The aims of the public relations are ; to create positive image in public opinion for the establishment, to inform the people about the establishment works, to take people support about the establishment utility. Public relation has accepted that part of management process for this object to realize Hospitals are the most important utility enterprise which have great need of public relation, because of the working condition İn this study, public relation examined to S.S.K. Manisa Hospital and İzmir private Healty Hospital. The and of in this resarch it was established there were many personel and organization problem. Which they effected negatively to public relations in this hospital, hospital management have not given sufficient importance abaut public relation and they have not known how can important public relation. There wasn't enough relation ship hospital and patient. On the other hand there were guality personel, guality services and good public relation in Private Healty Hospital. If we want to developed public relation at the public hospitals, We had better do that ; to solve the hospitals problems, to increase the hospitals service guality and to institutionalize the public relation wokings