Karayolları Genel Müdürlüğü'nde halkla ilişkiler faaliyetleri
- Tez No: 63238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Kamu Kurumlarında Halkla İlişkilerin önemini ve gereğini, örnek olay olarak seçilen Karayolları Genel Müdürlüğünde Hakla ilişkiler Faaliyetini inceleyerek gözler önüne sermeye çalışan tez üç bölümden oluşmaktadır. Tez, bu konu ile ilgili diğer araş tırmalarda sık sık ele alındığından Halkla İlişkiler Kavramının tanımına ve diğer ilkelerine girmemiştir. Sadece konunun Kamu Kurumlan açısından taşıdığı önemi, örnek olay olarak seçilen kurumu ve bu kurumun Halkla ilişkiler faaliyetini ele almıştır. Tezin birinci bölümünde öncelikle Kamu ve özel Kurum ayrımının gerekçeleri üzerinde durulmuştur. Bilindiği gibi Hakla İlişkiler kavramı Kamu ve özel Kurumlar da farklı şekilde yorumlanmaktadır. Bu yorum farklılığının sebepleri bu bölümde ele alınmıştır. Daha sonra ülkemizde önemi yeni yeni anlaşılan Halkla ilişkiler kavramının ortaya çıkış süreci, tarihsel boyutu ile ele alınarak ortaya konulduktan sonra, Kamu Kurumlarının Halkla ilişkilerle neyi amaçladıkları belirtilmiştir. Arkasından halkın yönetimden beklentileri anlatılarak, halk ile yönetim arasındaki kopukluğun ve halkın yönetimden yakınmasının nedenleri başlıklar altında ele alınmıştır. Son olarak Kamu Kurum ve Kuruluşlarının kendini anlatması, halkın beklentilerini, tepkilerini öğrene bilmesi için yapması gereken çalışmalar Tanıma ve Tanıtma başlıkları altında incelenmiştir. ikinci Bölümde; Karayolları Genel Müdürlüğünün kuruluşundan günümüze kadar gelişi ele alınmıştır. Öncelikle Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki yol durumu ele alınmış, arkasından Karayolları Genel Müdürlüğünün tarihçesi, kuruluş amacı, kuruluşuna kadar geçirdiği aşamalar ve idari yapısı incelenmiştir. Arkasından Kuruma faaliyetlerinde destek olmak, çalışanların sosyal güvencesini sağlamak amacıyla oluşturulan Karayolları Vakfı ve bu Vakfın amacı gözler önüne serilmeye çalışıldıktan sonra, Karayollarına hizmet veren sektörleri ve meslek mensuplarını daha organize hale getirmek maksadı ile oluşturulan Yollar Türk Milli Komitesine değinilmiştir. Bu bölüm son olarak Karayolları Genel Müdürlüğünün bünyesinde 1993 yılında oluşturalan, konumuz açısından ayrı bir önemi bulunan Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğünün kuruluş amacı, örgüt yapısı, personel durumu, idari şeması dikkate alınarak incelenmesi ile bitmektedir. Son bölüm olan Üçüncü Bölümde; Karayolları Genel Müdürlüğünde Halkla ilişkiler Faaliyetleri ele alınmıştır. Bu bölümde öncelikle Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğünün yürüttüğü faaliyetler, arkasından bu birim dışında yürütülen halkla ilişkiler faaliyetleri incelenmiştir. Yürütülen halkla ilişkiler faaliyeti, faaliyetin şekline ve adına göre ele alınarak başlıklandırılmıştır. Yürüten birimin sadece adından bahsedilmiş, idari yapısına girilmemiştir. Tez; Karayolları Genel Müdürlüğünde halkla ilişkilerin nasıl olması yönünde görüşlerin ve Kurum için bir Halkla ilişkiler Birimi Teşkilat Şemasının oluşturulduğu Sonuç ve öneriler bölümü ile sona ermektedir. Ayrıca Tezin her bölümünün sonunda özet şeklinde sonuç yazısı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The primary subject matter of this thesis is public relation in the General Direc torate of Highways, and aims to show the importance and necessity of the public re lation in the official institutions. This study is not include the definition and descrip tion of the public relation but it concentrates on the importance of the public relation to the public institutions and the activity of the public relation in the General Direc torate of Highways which is the sample model of this study. The thesis consists of an Introduction, the thesis itself, a Bibliography, and an Appendices. In the introduction, I discussed the problem of the importance of pub lic relation in the public institutions. In the first part of the thesis itself, I dealt with some aspects of the difference and its statement of reasons in the public and private institutions. As it is known that the concept of public relation is understood differently. For that reason, I focused on that problem and indicate the reason of distinction. After that, I wrote about the pub lic relation in Turkey, it appearance, and progress with its historical dimension, to show the final aim of the public institutions with the activities of public relation. Later, I studied that how the public institution introduce themselves in the case of getting public expectations and reactions. The second part of the body of this thesis concerns, firstly, situation of High ways in the Ottoman epoch and then development of the Institution of General High ways, its establishment and historical development as a public institution. I studied the structure, function and administration of the Institution. Next, I studied the Foun dation of Highways, which was established to support the employee's to provide their social security, in the case of its aims. After, I added The National Highways Committee which is established to get organized both people and institutions that serves to the Highways. Finally, in this part, I focused on the General Public Relati on, its aim of establishment, structure, personnel predicament, administration sche me; that established in 1993 and has a great deal of importance for General Directo rate of Highways. The last part of this thesis itself, I get emphasized public relation activities of the General Directorate of Highways in two ways. The firs one is internal activities, and the second external. The last part of this thesis proper is the Bibliography comprising a list of gene ral sources. The Appendices complete the thesis.