Farklı kaygı düzeylerinin postüral stabilite üzerine etkisi
The effect of different anxiety levels on postural stability
  1. Tez No: 632379
  2. Yazar: AYŞEGÜL ZEYTİN ÇİNPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı kaygı düzeylerine sahip olan bireylerin postüral stabilite etkilenimlerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 18 yaş üstü baş dönmesi/denge bozukluğu şikayeti olmayan Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ölçeği (YAB-7) ile anksiyete düzeyi hafif olan (5-9 puan aralığı) 20 birey çalışma grubu I'e, orta olan (10-14 puan aralığı) olan 20 birey çalışma grubu II'ye, 5 puanın altında olan 20 birey ise kontrol grubuna tek kör yöntemi ile dahil edildi. Denge değerlendirmesinde, Modifiye Denge Duyu İnteraksiyonu Klinik Testi, Stabilite Sınırları Testi, Düz Yürüme Testi, Tandem Yürüyüş Testi yapıldı. Ayrıca subjektif denge değerlendirmesi için Denge/Baş Dönmesi Engel Ölçeği (DEÖ), kaygı değerlendirmesi için Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of postural stability on individuals with different anxiety levels. 20 individuals who are over the age of 18 with Generalized Anxiety Disorder Test (GAD-7) and also have mild anxiety level with no dizziness/balanced disorder were assigned to the study Group I (5-9 score range), 20 individuals with moderate range were included in the study Group II (10-14 score range), 20 individuals who scored below 5 were included in the control group with the single blind method. For the balance assessment, Modified Clinical Test of Sensory Interaction in Balance (mCTSIB), Limits of Stability (LOS) Test, Walk Across (WA) Test, Tandem Walk (TW) Test were performed. In addition, Dizziness Handicap Inventory (DHI) was used for subjective balance assessment, and State-Trait Anxiety Inventory was used for anxiety assessment.