Spastik serebral palsili çocucklarda denge bozukluklarının aktivite ve katılım üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effect of balance disorders in activity and participation in children with cerebral palsy
- Tez No: 478912
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda spastik Serebral Palsili (SP) çocuklarda denge bozukluklarının aktivite ve katılım üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla Kaba Motor Fonkiyon Sınıflama Sistemine göre KMFSS-I (n=10) ve KMFSS-II (n=10) seviyelerinde 4 ile 14 yaş arası 20 spastik SP'li çocuk ve 20 tipik gelişen çocuk incelendi. Çocukların demografik bilgileri kayıt edildi ve her iki grubun vücut yapı-fonksiyon problemleri Erken Kliniksel Denge Ölçümü (EKDÖ), Pediatrik Denge Skalası (PDS) ve Selektif Motor Kontrol(SMK) ile, aktivite düzeyleri 1 Dakika Yürüme Testi (1DYT) ve Süreli Kalk Yürü Testi (SKYT) ile, katılımdaki bağımsızlık düzeyleri Pediatrik Veri Toplama Aracı (PVTA) ile değerlendirildi. SP'li çocuklar ek olarak Oturmada Postural Kontrol Ölçeği (OPKÖ), Gözlemsel Yürüme Skalası (GYS), Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (WeeFBÖ) ve Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (KMFÖ) ile değerlendirildi. Ailelerinin kaygı düzeyleri Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI-I/II) ile değerlendirildi. Sonuçlarda her iki grup arasında yürüme enduransı ve sürekli kaygı puanlarına kıyasla denge becerileri, yürüme aktivitesi, katılım düzeyleri ve durumluk kaygı puanlarında farklılıklar bulundu. SP'li çocuklarda ise her iki seviye arasında denge, gövde kontrolü, kaba motor aktiviteleri, yürüme kalitesi ve katılım puanlarında anlamlı faklılıklar varken, oturmada postüral kontrol seviyeleri arasında herhangi bir fark bulunamadı. Spastik SP'li çocuklarda denge-koordinasyon bozukluklarının, kaba motor fonksiyonlarını, yürüme aktivitelerini ve katılım düzeylerini etkilediği görüldü. Denge-koordinasyon bozukluklarının ve etkilenim seviyesinin ise ailelerin stres ve kaygı düzeyleri üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmamasına kıyasla çalışmadan elde ettiğimiz verilere göre SP'li çocukların rehabilitasyon programlarının planlanmasında denge problemlerinin ayrıntılı olarak değerlendirilmesinin önemli olduğu ve rutin değerlendirmeler kapsamına alınmasının çocukların rehabilitasyonu açısından yarar getireceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to assess the effect of balance disorders in activity and participation of children with Cerebral Palsy (CP) including 20 spastic children with CP according to Gross Motor Function Classification System GMFCS-I (n=10) and GMFCS-II (n=10) and 20 typically developing children in the age range of 4-14 and demografic data were recorded. Both groups were assessed by Early Clinical Asessment Of Balance (ECAB), Pediatric Balance Scale (PBS) and Selective Motor Control (SMC) due to body function, by 1 Minute Walk Test (1MWT) and Timed Up And Go Test (TUG) due to activity and by Pediatric Outcome Data Collection İnstrument (PODCI) due to participation. Children with CP were assessed by Seated Postural Control Measurement (SPCM), Observational Gait Scale (OGS), Trunk Control Measurement (TCMS), Functional Independence Measurement (WeeFIM) and Gross Motor Function Measurement (GMFM) too. Stress and anxiety level of family members was evaluated by State Trate Anxiety İnventory (STAI-I/II). Against of walking endurance and trate anxiety scores, we found differences in balance skills, walking ability, participation and state anxiety scores between groups. In children with CP we found differences in scores of balance, trunk control, walking ability, gross motor and participation but no differences in seated postural control. Regardless of stress level of family members, gross motor functions, walking activity and participation are impaired by balance disorders in children with CP. In conclusion; assessments of balance and coordination disorders are important in planning of rehabilitation program of children with CP and should be included in the routine evaluation program.