Roma İmparatorluk Dönemi'nde Kilikia bölgesindeki mozaiklerde personifikasyon
Personification in mosaics in the Cilicia region during the Roman Imperial Period
- Tez No: 632380
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA CANKARDEŞ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Roma İmparatorluk Dönemi'nde, çeşitli bölgelerde, alışıldık mitolojik sahneli ve dekoratif mozaiklerin yanı sıra personifikasyonlu mozaik örnekleri görülmeye başlamıştır. Bu personifikasyonlar, coğrafi unsurların, bölgelerin, kentlerin, doğa olaylarının ve soyut kavramların insan formunda verilmesiyle mozaiklere işlenmiştir. Personifikasyon örneklerinin görüldüğü söz konusu bölgelerden biri de Kilikia Bölgesi'dir. Hazırlanan tezde de, Roma İmparatorluk Dönemi'nde Kilikia Bölgesi'nde, mozaikler üzerinde görülen personifikasyonlar araştırılmıştır. Araştırma yapılırken, Roma İmparatorluk Dönemi'nde, insanların personifikasyonları mozaikler üzerinde kullanarak neyi amaçladığına ve hangi kavramların ne işlevde kullanıldığına değinilmiştir. Bununla beraber, Kilikia Bölgesi'nde görülen mitolojik konulu mozaikler ile personifikasyonlu mozaikler ayrı bölümlerde incelenmiştir ve iki bölümde de, benzer örneklerin görüldüğü farklı bölgelerle karşılaştırmalara ve örneklendirmelere başvurulmuştur. Çalışmanın sonuç kısmında, dönemin felsefik ve sosyolojik durumu hakkında düşünülmüş, seçilen kavramların hangi amaçlarda kullanılmak istenebileceği hakkında görüşler belirtilmiştir. Kilikia ile ticari ilişkisi olan bölgelerdeki mozaiklerin de konu seçiminde ne denli etkili olabileceğinden söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the Roman Imperial Period, examples of personified mosaics, along with the usual mythological scene and decorative mosaics began to appear in various regions. These personifications are used in mosaics by giving geographical elements, regions, cities, natural events and abstract concepts in human form. One of the regions where personification examples are seen is the Cilicia Region. In this thesis, the personifications seen on the mosaics in the Cilicia Region during the Roman Imperial Period were investigated. Throughout this research, during the Roman Imperial Period, what people intended by using personifications on mosaics and which concepts were used in which kind of function were mentioned. However, mythological themed mosaics and personified mosaics seen in the Cilicia Region were examined in separate sections, and in sections, comparisons and examples were used with different regions where similar examples were observed. In the conclusion part of the study, the philosophical and sociological situation of the period has been thought, and opinions about the aims of the chosen concepts were written. It has been mentioned how the mosaics in the regions that had commercial relations with Kilikia could be effective in the selection of the subject.