Yeditepe spine mesh: Modeling and validation of a parametric finite element model of the lumbar spine
Yeditepe omurga ağı: Lomber omurganın parametrik sonlu elemanlar modelinin modellenmesi ve geçerliliği
  1. Tez No: 632402
  2. Yazar: OĞULCAN GÜLDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FETHİ OKYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Nöroşirürji, Mechanical Engineering, Neurosurgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
Özet
Sonlu elemanlar analizi, lomber omurganın biyomekanik tepkisini incelemek için sıklıkla kullanılan güçlü bir araçtır. Bu analiz için kullanılan anatomik ağlar genellikle sabittir, böylece morfometrik parametrelerin ayarlanmasını önler. Bu çalışmanın temel amacı, önceden belirlenmiş L4 L5 omurga seviyesinin morfometrik parametrelerinin bağımsız olarak ayarlanmasına izin verecek şekilde segmentli bir sonlu eleman modeli ve parametrik bir sonlu eleman modeli geliştirmektir. Yakınsama çalışmaları ile kapsamlı bir doğrulama prosedürü uygulandı. Doğrulama ölçütlerimiz olarak, moment-dönüş eğrileri, intradiskal nükleer basınçlar ve faset eklem temas kuvvetleri bu iki modelden ve literatürden elde edilen verilerden toplanmış ve modellerimizi doğrulamak için birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Segmentli sonlu elemanlar modelinin literatürle iyi bir uyum içinde olduğu gözlendi, bu nedenle, ölçüm karşılaştırmalarımıza göre sonuçları geçerli kabul edildi. Parametrik sonlu elemanlar modelinin, ani dönme eğrisi tahminleri ve intradiskal nükleer basınç tahminleri için segmentli sonlu elemanlar modeli ve literatür ile iyi bir uyum içinde olduğu görülmüştür. Faset eklem temas kuvvetlerinin parametrik sonlu elemanlar modeli tarafından fazla tahmin edildiği gözlenmiştir. Faset eklem geometrisi ve omur geometrisinin simetrik olmayan doğasının dahil edilmesi üzerine gelecekte bir çalışma yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Finite element analysis is a powerful tool that is often used in order to study the biomechanical response of the lumbar spine. Anatomical meshes that are used for such analysis are often fixed, hence preventing the tuning of morphometrical parameters. The primary objective of this study was to develop a segmented finite element model and a parametric finite element model that would allow the independent tuning of previously determined morphometrical parameters of the L4 L5 spinal level. An extensive verification procedure was applied via convergence studies. As our validation metrics, moment-rotation curves, intradiscal nuclear pressures, and facet joint contact forces were collected from these both models, as well as the data from the literature, and compared with each other in order to validate our models. Segmented finite element model was observed to be in a good agreement with the literature, therefore, validated for all of our validation metric predictions. The parametric finite element model, on the other hand, was observed to be in a good agreement with the segmented finite element model, and with the literature, for its momentrotation curve predictions and intradiscal nuclear pressure predictions. Facet joint contact forces were observed to be overpredicted by the parametric finite element model. Future study on the facet joint geometry and inclusion of the non-symmetric nature of the vertebrae geometry was proposed as a future study.