Obstrüktif uyku apne sendromu'nda pozitif hava yolu basıncı tedavisine uyumun solunum fonksiyonlarıyla ilişkisi
The relati̇on between adherence to posi̇ti̇ve ai̇rway pressure treatment and pulmonary functi̇ons i̇n obstructi̇ve sleep apnea syndrome
- Tez No: 632416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGE GÜLEÇ BALBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: OUAS (Obstrüktif uyku apne sendromu); uyku sırasında tekrarlayan tam (apne) veya parsiyel (hipopne) üst solunum yolu obstrüksiyonu epizodları ve sıklıkla kan oksijen saturasyonunda düşmenin eşlik ettiği bir sendromdur. Polisomnografi (PSG) günümüzde OUAS tanısında kullanılan altın standart yöntemidir. Uyku apne sendromunun tedavi edilmesi, uyku ve yaşam kalitesinde düzelme sağlamanın yanında, hastalığa bağlı oluşan ciddi komplikasyonların birçoğunun önlenmesini de sağlar. Bu hastalıkta temel tedavi modalitesi pozitif havayolu basıncı (Positive Airway Pressure-PAP) uygulamasıdır. Ancak tedavide cihaz uyumu konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Biz de çalışmamızda hastaların PAP tedavisine uyumunun solunum fonksiyon testleri (SFT) ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: 2016-2018 tarihleri arasında Göğüs Hastalıkları Anabilim dalı Uyku Laboratuarında OUAS tanısı koyulmuş ve PAP titrasyonu için yatırılmış, titrasyonu başarı ile yapılmış, PAP raporu düzenlenmiş PAP cihazını temin etmiş ve kullanmaya başlamış, çalışmaya katılmaya kabul eden hastalar çalışmaya dahil edildi. Hasta uyumunu etkileyen demografik özellikler, cihaz ve maske ile ilişkili şikayetler ve depresyon, anksiyete ölçekleri ile beraber hastalarımızın SFT parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 98 bireyin %63'ü (n=62) erkekti ve bireylerin yaş ortalaması 52±9,6 (29-72) idi. Hastaların %67'si kullanılan cihaza uyum göstermekteydi. OUAS derecesine göre cihaza uyum gösteren ve göstermeyen bireylerin oranları arasında anlamlı düzeyde bir farklılık vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: OSAS (Obstructive sleep apnoea syndrome) is a syndrome characterized by recurrent episodes of complete (apnoea) or partial (hypopnoea) upper respiratory airway obstruction and often accompanied by a decrease in blood oxygen saturation. Polysomnography (PSG) is the gold standard method utilized in the diagnosis of OSAS. Successful management of sleep apnoea not only improves sleep quality and quality of life but also helps to prevent most of the serious complications associated with the syndrome, in which positive airway pressure (PAP) treatment is the main modality of management. However, issues regarding compliance and adherence to the device are often experienced by patients and clinicians alike. In this study, we aim to investigate the association between patients' compliance with PAP treatment and the results of their pulmonary function tests (PFT). Materials and Methods: : Patients included in this study were diagnosed with OSAS in the Sleep Study Lab at the Department of Pulmonology in Duzce University, who was then admitted to the Pulmonology ward for PAP titration, successfully titrated, issued with a PAP device report and provided with a device, all of whom had given their consent to the study. Their demographic features and complaints regarding the device and its mask which affected their adherence to the treatment, and their depression and anxiety scale scores were evaluated along with their PFT parameters. Conclusion: 63% of 98 individuals (n=62) were males and their average age was 52 ± 9,6 (29-72). 67% of patients were found to be compliant with devices they were provided with. A statistically significant difference (p0,05).