Trachyzelotes fuscıpes (Araneae: gnaphosıdae) türünün sitogenetik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the cytogenetic characteristics of Trachyzelotes fuscipes (Araneae: gnaphosidae)
- Tez No: 632418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT KUMBIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yer örümcekleri olarak bilinen gnafosid örümcekler, tür sayısı bakımından ülkemizin en geniş gruplarından birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada Trachyzelotes fuscipes türünün sitogenetik özellikleri araştırılmıştır. Çalışmada çok sayıda bölünmekte olan hücreye sahip erkek örümcekler kullanılmıştır. Trachyzelotes fuscipes türünün kromozom sayısı, eşey kromozomu sistemi ve mayoz bölünme özelliklerini belirlemek için karyotipi hazırlanmıştır. Kromozom preparatlarının hazırlanmasında standart yayma preparasyon metodu uygulanmıştır. Bu metot diseksiyon, hipotonik uygulama, fiksasyon ve boyama olmak üzere dört temel işlemi kapsamaktadır. Çalışma sonucuna göre türün karyotip formülü 2n♂=22, X1X20 şeklindedir. Telosentrik tipte kromozomlara sahip olduğu bulunmuştur. Otozomal kromozomların relatif uzunluklarının kademeli olarak azalış gösterdiği ve eşey kromozomlarının 6. otozomal çiftten daha büyük olduğu bulunmuştur. Eşey kromozomlarının mayoz bölünmenin I. evrelerinde pozitif heteropiknotik özellikte olduğu ve çekirdek yüzeyinde konumlandığı saptanmıştır. Otozomal bivalentlerin terminal ve interstitial tipte kiyazmaya sahip oldukları belirlenmiştir. Mayoz bölünmenin II. evrelerinde eşey kromozomları izopiknotik özellik sergilediği için otozomlardan ayırt edilemedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gnaphosidae spiders, known as ground spiders, are one of the largest groups in our country in terms of species number. In this study, cytogenetic properties of Trachyzelotes fuscipes were investigated by cytogenetically. Male spiders with a large number of dividing cells were used in the study. The karyotype was prepared to determine the chromosome number, sex chromosome system and meiosis division characteristics of Trachyzelotes fuscipes species. Standard air drying method was used in the preparation of chromosome slides. This method includes four basic procedures: dissection, hypotonic application, fixation and staining. As a result of the study, the karyotype formula of the species was 2n♂ = 22, X1X20. Autosomes and gonosomes were telocentric morphology. It has been found that the relative lengths of the autosomal chromosomes gradually decrease in size and the sex chromosomes were larger than the sixth autosomal pairs. It was determined that sex chromosomes have positive heteropicnotic feature in the first stages of meiosis and are located on the nucleus periphery. Autosomal bivalents have terminal and interstitial type chiasma. In the II stages of meiosis, it has been determined that they are indistinguishable from autosomes since sex chromosomes exhibit isopiconotic features.