Yüzey sularında mikroplastik kirliliğinin incelenmesi
Investigation of microplastic pollution in surface waters
  1. Tez No: 632419
  2. Yazar: EKREM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ MIHÇIOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde her alanda kullanımı yaygınlaşan plastik parçaları doğaya bırakıldığında, dış aşındırıcılarla aşınmaktadır. Bu aşınmalar doğada kirlilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Plastiklerin daha küçük monomer yapılara dönüşmesi ise mikroplastik kirliliğine neden olmaktadır. Son dönemde bu kirlilik doğada yaşayan canlıların vücutlarında tespit edilmeye başlanmıştır. Bu tez çalışmasında Kayseri'de önemli yüzey su kaynaklarından olan Sultan Sazlığı, Hürmetçi Sazlığı ve Yamula Barajında mikroplastik analizleri yapılmıştır. Çalışmada Kış, İlkbahar, Yaz ve Sonbahar olarak 4 mevsim kirlilik konsantrasyonlarına bakılmıştır. Her üç ayda bir numune alımı yapılarak mikroplastik analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucu, atıksu deşarjı yapılan yüzey sularında mikroplastik tespiti yapılmıştır. Bu yüzey sularında farklı değer aralıklarında (0,12-3,42 mg/L) mikroplastik miktarlarına rastlanılmıştır. Ayrıca bu mikroplastik bileşenleri incelendiğinde Naylon 6, Naylon 6/6, Naylon 6/9, Naylon 6/10 ve Naylon 6/12 türevlerine rastlanılmıştır. Bu numunelerin alındığı bölgelerde ise hayvancılık yaygın olarak yapılmaktadır. Yapılan tez ile hangi türde mikroplastik olduğunun tespiti yapılmıştır. Dört mevsim mikroplastik seviyesindeki değişim ve mevsimsel olarak su parametrelerinin kontrolü elde edilen sonuçları karşılaştırılmalı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The plastic pieces, which are widely used in different field recently, are abraded by external abrasives when they are left into nature. This abrasion comes up as nature pollution. The transformation of plastics into smaller monomer structures causes microplastic pollution. Recently, this pollution has started to be detected in the bodies of living creatures in nature. In this thesis, the microplastic analyzes were made in Sultan Marshes, Hürmetçi Marshes and Yamula Barrage which are surface water sources in Kayseri. In the study, pollution concentrations were analyzed during the four seasons Winter, Spring, Summer and Autumn. The microplastic analyzes were completed by taking samples every three months. As the result of the study, the microplastic determination was made in the surface waters which are discharged from wastewater. Microplastic amounts in different value ranges (0,12-3,42 mg/L) in these surface waters. Besides, when these microplastic components are examined, Nylon 6, Nylon 6/6, Nylon 6/9, Nylon 6/10 and Nylon 6/12 derivatives were found. In this areas, which these samples were taken from, animal husbandry is common. With the thesis, it is determined which type of microplastic it is. The change for four seasons in microplastic level and the control of seasonal water parameters results were comparative measured.