Elazığ basınının öncüsü Mamuratül-Aziz Vilayet gazetesi (1883-1884)
- Tez No: 63242
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET İncelediğimiz gazete 1883 yılında Elazığ'da yayınlanan Mamuratül-Aziz (M. A.) Gazetesidir. Vilayetin o dönemdeki adıyla çıkarılan gazete 1914 yılma kadar yayın hayatım sürdürmüş ve bu süre içinde 1478 nüshası yayınlanmıştır. Gamete haftada bir gün“pazar”günleri çıkarılmıştır. 2 yaprak halinde 4 sayfa olarak yayınlanan gazetenin ebatları ise 38+25 cm.'dir. Gazetenin başlıca gelirleri abone ve ilan bedelleridir. Gazetenin yerel haber kaynaklan, muharirleri ve ilçelerde bulunan muhabirleridir. Genel haber kaynaklan ise o dönemde yayınlanan başlıca İstanbul gazeteleridir. M.A. gazetesinin ilk bir yıllık sürede çıkarılan 48 sayısı içinde, yerel ve genel konulu haber, makale, siyasi duyuru (emirname) v.d. olmak üzere çeşitli konularda toplam 826 adet haber ve yazı yer almıştır. Bunun 442 adeti (% 54) 'ü“yerel”konulu haber ve yazılara ayrılmıştır. Bu sayının 239'u (%54) yerel“haberlere”, 137'si (%31) ilanlara, 34'ü (%7.7) makale ve şiirlere, 32'si (%7.2) gazeteyle ilgili yazılara ayrılmıştır. Gazete bu sürede yayınladığı toplam 826 adet haber ve yazı sayısının 384'ünü (%46)“genel”konulu haber ve yazılara ayırmıştır. Bunun 251'i (%65.3) genel“haberlere”, 81 'i (%21) siyasi duyurulara (emirnamelere), 45 'i (%11.7) makale ve şiirlere ve 7 'si (%1.8) resmi ilanlara ayrılmıştır. M.A. gazetesinin bir yıllık sürede yayınlanan 48 sayısında toplam 19.678 satır sayısı tesbit edilmiştir. Bunun 10.283'ü“yerel”konulu (%52), 9.395'i“genel”konulu (%48) haber ve yazılara aittir. M.A. gazetesi“ yerel”konulu haber ve yazılara ayırdığı toplam 10.283 satır sayısının 4.576'sım“haberlere”(%44.5), 3.652'sini ilanlara (%35.5), 1.344'ünü makale ve şiirlere (%13), 711 satırını da gazeteyle ilgili yazılara (%7) ayırmıştır. M.A. gazetesinde“genel”konulu tüm yazılara toplam 9.395 satır ayrılmıştır. Bunun 3.582 satın siyasi duyurulara (emirnamelere) (%38.1), 3.380 satın haberlere (%36), 2.289 satın makale ve şiirlere (%24.3) ve 144 satın resmi ilanlara (%1.5) ayrılmıştır.M.A gazetesinin ilk 48 nüshasında yayınlanan tüm haber, makale v.d. içinde sayı itibariyle %28.9 oranında 'yerel haberlere“, %30.3 oranında ”genel haberlere“ (toplam % 59.3), %16.5 oranında 'yerel ilanlara”, % 0.8 'resmi ilanlara“ (toplam %17.4), % 9.8 oranında siyasi duyurulara (emirnamelere), %4.1 oranında 'yerel makale ve şiirlere”, %5.4 oranında“genel makale ve şiirlere (toplam %9.3) ve %3.8 oranında ”gazetenin kendisiyle ilgili“yazılara yer verilmiştir. Satır sayısı itibariyle ise 'yerel haberlere”%23.2,“genel haberlere”% 17.1 (toplam % 40.4),“ yerel ilanlara”%18.5“resmi ilanlara”%0.7 (toplam % 19.2), "siyasi duyurulara (emirnamelere) % 18.2, makale ve şiirlere (toplam) %18.4 ve gazetenin kendisiyle ilgili yazılara ise %3.6 oranında yer verilmiştir. ABSTRACT Mamuratül-Aziz (M.A.) newspaper, studied in detail began to publish at Elazığ in 1883. M.A. was named after the city name at that time. It remained its publication till 1914. During this period, 1478 issues were published once a week on Sundays. The newspaper had four pages and the dimensions were 38x25 cm. The main sources of income were the subscription fees and the written announcements. The local news resources of the newspaper were the writers and the reporters from counties. For the general news the main Istanbul newspapers were used. în the first 48 issues, there were 826 news and writings about local and general news, articles, written commands, official and private announcements etc. 442 items of them are concerned with the local news and writings (%54), including 239 numbers of the local news(%54), 137 numbers of announcements (%31), 34 numbers of articles and poems (%7.7) and 32 numbers about the newspaper's own (%7.2) During the first year the M.A. set apart 384 general news and writings in all 826 news and writings. The kinds and the rates of them are as follows: 251 general news (%65.3) 81 written commands (%21), 45 articles and poems (%11.7), and 7 official announcements (%1.8)
Özet (Çeviri)
M.A gazetesinin ilk 48 nüshasında yayınlanan tüm haber, makale v.d. içinde sayı itibariyle %28.9 oranında 'yerel haberlere“, %30.3 oranında ”genel haberlere“ (toplam % 59.3), %16.5 oranında 'yerel ilanlara”, % 0.8 'resmi ilanlara“ (toplam %17.4), % 9.8 oranında siyasi duyurulara (emirnamelere), %4.1 oranında 'yerel makale ve şiirlere”, %5.4 oranında“genel makale ve şiirlere (toplam %9.3) ve %3.8 oranında ”gazetenin kendisiyle ilgili“yazılara yer verilmiştir. Satır sayısı itibariyle ise 'yerel haberlere”%23.2,“genel haberlere”% 17.1 (toplam % 40.4),“ yerel ilanlara”%18.5“resmi ilanlara”%0.7 (toplam % 19.2), "siyasi duyurulara (emirnamelere) % 18.2, makale ve şiirlere (toplam) %18.4 ve gazetenin kendisiyle ilgili yazılara ise %3.6 oranında yer verilmiştir. ABSTRACT Mamuratül-Aziz (M.A.) newspaper, studied in detail began to publish at Elazığ in 1883. M.A. was named after the city name at that time. It remained its publication till 1914. During this period, 1478 issues were published once a week on Sundays. The newspaper had four pages and the dimensions were 38x25 cm. The main sources of income were the subscription fees and the written announcements. The local news resources of the newspaper were the writers and the reporters from counties. For the general news the main Istanbul newspapers were used. în the first 48 issues, there were 826 news and writings about local and general news, articles, written commands, official and private announcements etc. 442 items of them are concerned with the local news and writings (%54), including 239 numbers of the local news(%54), 137 numbers of announcements (%31), 34 numbers of articles and poems (%7.7) and 32 numbers about the newspaper's own (%7.2) During the first year the M.A. set apart 384 general news and writings in all 826 news and writings. The kinds and the rates of them are as follows: 251 general news (%65.3) 81 written commands (%21), 45 articles and poems (%11.7), and 7 official announcements (%1.8)At the first 48 issues of M.A., 19.678 lines are counted up. 10.283 lines belong to the local news and writings (%52) and 9395 lines belong to the general news and writings (%48). In all 10.283 local lines, the M.A. includes 4576 local news lines (%44.5), 3652 announcement lines (%35.5), 1344 article and poem lines (%13), and 711 writing lines about its own (%7). In all 9395 general lines, the M.A. includes 3.582 lines about the written commands (%38.1), 3.380 lines about the news (%36), 2.289 lines about the articles and poem (%24.3) and 144 lines about oflBcal announcements (%1.5) Considering the numbers of all news, writings etc. published in the first 48 issues, the kinds and the rates of them can be categorized as follows: local news (%28.9), general news (%30.3) (%59.3 in all), local announcements (%16.5), official announcements (%0.8) (% 17.4 in all), written commands (%9.8), local articles and poems (% 4.1) general articles and poems (%5.4) (%9.5 in all), and the writings about its own (%3.8). On the other hand, considering the numbers of the lines in M.A. the kinds and the rates of the lines can be classified as follows: local news (%23.2) general news (%17.1) (%40.3 in all), local announcements (% 18. 5), official announcements (%0.7) (%19.2 in all) written commands (%18.2), local articles and poems (%6.8) general articles and poems (%1 1.6) (%18.4 in all), and the writings about its own (%3.6)