27 Mart 1994 yerel seçimlerinde basının gündemi, tutumu ve Refah Partisi örneği
  1. Tez No: 63243
  2. Yazar: CEVDET ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye'de demokrasi bütün kurumlarıyla yerleşmemiştir. Demokratik kültürün eksikliği, özellikle çok partili sisteme geçildiğinden bu yana siyasal istikrarsızlığa neden olmuştur. Bu yüzden ortalama iki yılda bir seçim olmuştur. Sık sık seçim yapılması, siyasal yaşamı oluşturan, yönlendiren ve etkileyen dış faktörleri olduğundan daha önemli kılmıştır. Modern teknoloji sayesinde etki alanı iyice genişleyen kitle iletişim araçlarından basın bu faktörlerin en önemlilerinden biridir. Bu çalışmada basının siyasal yaşamla ilişkisinin seçim boyutu ele alınmıştır. Refah Partisi'nin örnek olarak seçilmesinin nedeni, siyasal rejimin anlayışına ters bir çizgi içerisinde olmasındandır. Çalışmanın birinci bölümünde demokratik bir toplumda basının görevleri kısaca ele alınmıştın Bu, basının siyasal partilerle ilişkisinin rahat değerlendirilmesi için yapılmıştır. İkinci bölümde, teze konu olan 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde basının Refah Partisi'ne karşı tutumu çerçevesinde, seçim öncesindeki basının iki aylık gündem konuları ele alınmıştır. Burada özellikle basın organları ve basın mensuplarının yorum ve kanaatlerine geniş yer verilmiştir. Kişisel yoruma girmemeye özen gösterilmiştir. İkinci bölümün son kısmında tez konusu olan Refah Partisi'nin kısa tarihi, siyasal kimliği, hedefleri ve politikaları incelenmiştir. Böylece basının Refah Partisi'ne karşı tutumunun üçüncü şahıslar tarafından daha iyi algılanacağı varsayılmıştır. Çalışmanın büyük bir bölümü, iki aylık basın taramalarının değerlendirilmesi şeklinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The institutions of democracy have not settled in Turkey yet. The lack of a democratic culture resulted with a political instability especially after the establishment of multiparty system. That is why avaragely elections were held in every two years. The frequent elections have increased the relative importance of the foreing factors which constituted and directed the political life. Media is one of the most important factors which expanded its area of influence through the recent developments in modern technology. In this study, the electoral dimension of the relationship between the media and political life. The main reason for choosing the Welfare Party is its contradictory line vis-a-vis the political regime in Turkey. In the first chapter of the study, the responsibilities of the media in a democratic society is shorty touched upon. In the second chapter, the behavious of the media vis-a-vis the Welfare Party throughout the local elections of March 27, 1994, which was subject to this thesis. Within this context, the agenda of the media two months before the election was taken into consideration. In this regard, especially the interpretations andopinions of media and the columnists are widely emphasized. Special attention was paid to avoid personal interpretations. In the last part of second chapter, the short history, political identity, and targets of the Welfare Party are evaluated. It is suggested that the behaviour.