Milli taekwondocuların mükemmeliyetçilik ve başarısızlık korkusu düzeylerinin incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
Investigation of the levels of perfectionism and fear of failure of national taekwondo athletes: A mixed method study
- Tez No: 632420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOCAEKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Taekwondo milli takımında yer alan sporcuların mükemmeliyetçilik ve başarısızlık korkusu düzeylerini karma araştırma yöntemlerinden birleştirme deseni yoluyla incelemektir. Çalışmanın nicel araştırma kısmına 7 kadın ve 8 erkek toplam 15 milli takım sporcusu katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Performans Başarısızlığı Değerlendirme Envanteri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to study was to examine located in Turkey Taekwondo national team of elite athletes' levels of perfectionism and fear of failure through mixed research methods of triangulation design pattern. A total of 15 national team athletes, 7 females and 8 males, participated in the quantitative research part of the study. As a data collection tool, Multidimensional Perfectionism Scale in Sport and Performance Failure Appraisal Inventory were used.