Taekwondocuların esneklik düzeyleri ve yaralanma ilişkisi
The flexibility level of taekwon-do fighter and relation of injury
- Tez No: 163786
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SANİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA 2005 Davut ŞEMŞEK Danışman Yrd. Doç. Dr. Ahmet SANİOĞLU Taekwondocuların Esneklik Düzeyleri ve Yaralanma İlişkisi Bu çalışmada, Taekwondocuların esneklik düzeyleri ile maruz kaldıkları yaralanmalar arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 2004-2005 yılı“Taekwondo Milli Takım”hazırlık kampına çağrılan 25 erkek, 15 bayan toplam 40 sporcu katılmıştır. Sporcuların yaralanma durumları 30 soruluk bilgi formu ile tespit edilmiştir. Esneklik seviyeleri ise standart iki kollu ganiometre ile vücudun 8 farklı eklem bölgesi ölçülerek belirlenmiştir. Çalışmaya katılan sporcuların önemli bir bölümü 20-25 yaş aralığında, % 75'lik bölümü ise üniversite mezunu durumundadır. Spora başlama yaşı olarak % 55'lik oranla 8- 12 yaş aralığı tespit edilmiştir. Taekwondocular'da en çok yaralanmaya neden olan faktör, % 39.68'le rakipten gelen darbe, en fazla yaralanmaya maruz kalan bölge ise % 49.98 el ve ayak bölgesi olmuştur. İncelenen sporcuların esneklik değişkenlikleri cinsiyete göre, kalça hiper abduxion ve ayak bileği extantion önemli, yaşa göre bel dexter flexion önemli, öğrenim durumu, spora başlama yaşı ve sporculuk süresine göre ise bütün bölgeler, önemsiz olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Health Science Institue Trainemess Education of Mainscience Part MASTER THESIS / KONYA 2005 Davut ŞEMŞEK Advisor Asist. Prof. Ahmet SANİO?LU The Flexibility Level of Taekwon-Do Fighter and Relation of Injury The aim of this search for defination the flexibility level of the taekwon-do sportmens relation with the injury. This activity applied on 25 male and 15 female sportmans attained to national Turkish taekwon-do team's 2004-2005 readiness camp. A poll, contains 30 questions about the injury, took the team members and made measurments on their 8 different joints with a standart two armed ganiometer for defination the flexibility level of their body. Most of sportmens at the age of 20 to 25, 75 percent of them univercity educated and 55 percent of them started sport at the age of 8 to 12. The biggest cause of injury is the attack of rival with 39.68 percent and the most injury seen arround the feet and hands with 49.98 percent revealed. It is revealed that flexibility differance is important for sex ; (hiper abduxion) hip, (extantion) ankle, For age ; waist (dexter flexion). Flexibility differance is not important for education, starting to sport age and time. It is accepted that the relation between flexibility level and injury is not important for neck (dexter flexion) t = 0.265 (P>0.05), shoulder (hiper abduction) t = 1.936 (P>0.05), waist (dexter flexion) t = 0.128 (P>0.05), ankle (extantion) t = 1.510 (P>0.05) hip (extantion-flexion) t = 0.361 (P>0.05) and knee (flexion) t = 0.510 (P>0.05).