20-24. gebelik haftasında yapılan uterin arter doppler incelemesinde direnç artışının geçirilmiş sezaryen öyküsüyle ilişkisinin değerlendirilmesi ve bunun gelişebilecek gebelik komplikasyonları açısından risk hesaplamasındaki etkinliğinin belirlenmesi
Evaluation of the relationship between previous cesarean history and resistance increase in uterine artery doppler examination during 24-28th gestational weeks and determination of its effectiveness in risk calculation in terms of possible pregnancy complications
- Tez No: 632438
- Danışmanlar: DR. SIDIKA SİBEL GÜLOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Geçirilmiş sezaryen öyküsü olan ve olmayan gebelerde 20-24. gebelik haftasında yapılan uterin arter doppler ultrasonografi indekslerinin farklılık gösterip göstermediğinin ve uterin arter direncinde artış olup olmadığının değerlendirilmesidir. Eğer doppler parametrelerinde fark ve direnç artışı saptanırsa, bu artmış uterin arter direncinin preeklampsi, eklampsi, IUGR (intrauterin gelişme geriliği), IUFD (intrauterin fetal ölüm), preterm eylem gibi gebelik komplikasyonlarını attrırıp arttırmadığının araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Şişli ve Sarıyer Hamidiye Etfal Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvurmuş geçirilmiş sezaryen öyküsü bulunan 94 gebe ile ek hastalığı veya ek bir gebelik komplikasyonu olmayan, eski sezaryen öyküsü veya geçirilmiş uterin, tubal veya ovaryan operasyon öyküsü bulunmayan 94 gebenin dosyaları dahil edilmiştir. Gebelerin 20-24. gebelik haftaları arasındaki başvuruları incelenerek sağ ve sol uterin arter doppler ultrasonografisi indeksleri incelenmiş, ortalama indeksler hesaplanmış, tek veya çift taraflı erken diastolik notch varlığı not edilmiştir. Bu gebelik haftalarında ortalama PI için >95. persantil olan 1,45 değeri yüksek dirençli olguları belirlemek için sınır kabul edilmiştir. Takiben hastaların gebelik sonuçları; intrauterin gelişme geriliği (IUGR), preeklampsi veya eklampsi gelişimi, intrauterin fetal ölüm (IUFD) ve erken doğum gibi gebelik komplikasyonları, doğum şekli, bebeğin doğum ağırlığı ve varsa doğum sonrası gelişen fetal komplikasyonlar öğrenilerek kaydedilmiştir. Tüm sonuçlar ortalama±standart sapma olarak belirtilmiş ve P˂0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: 94 gebe kontrol, 94 gebe ise hasta grubu olmak üzere 188 gebe çalışmaya dahil edildi. Çalışmada yer alan 188 hastanın yaş aralıkları en düşük 18, en yüksek 40 yaşında olup, yaş ortalamaları 28,85 yıl olarak bulundu. Hasta grubunda yer alanların yaş ortalamalarının kontrol grubuna göre yüksek olması istatistiksel açıdan anlamlı bulundu (p0,05). Hasta grubunda yer alan gebelerin sağ UA PI (p=0,000), sağ UA RI (p=0,000) ve sağ UA S/D (p=0,000) bulgu oranları, kontrol grubunda yer alan gebelerin oranlarından istatistiksel açıdan anlamlı yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: It is planned to evaluate of the relationship between the increased resistance in the artery doppler analysis in 20-24th week of pregnancy with the history of previous cesarean section. If differences in doppler parameters and increased resistance are detected, it is planned to investigate whether this increased uterine artery resistance increases pregnancy complications such as preeclampsia, eclampsia, IUGR (intrauterine growth retardation), IUFD (intrauterine fetal death) and preterm labor. Material And Methods: The study was performed retrospectively on 94 pregnant women with previous cesarean history who applied to Şişli and Sarıyer Hamidiye Etfal Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic and 94 pregnant women without previous cesarean history or previous uterine, tubal or ovarian operation history. By scanning the routine examination records between 20-24th weeks of gestation, right and left uterine artery doppler ultrasonography indices were examined, mean indexes were calculated, the presence of unilateral or bilateral early diastolic notch was noted. In these weeks of gestation, a limit of 1,45 with a mean value of >95th percentile for PI was accepted to identify resistant cases. Then the pregnancy outcomes of patients; pregnancy complications such as intrauterine growth retardation (IUGR), preeclampsia or eclampsia, intrauterine fetal death (IUFD) and preterm birth, and fetal complications developing after birth were recorded. Type of birth and birth weights were recorded. All results are stated as mean ± standard deviation and P˂0.05 value is considered statistically significant. Results: 188 pregnant women, 94 pregnant women as the study group and 94 pregnant women as the control group, were included in the study. The age ranges of 188 patients included in the study were 18 years old and 40 years old, and the average age was 28,85 years. The average age of the patients in the patient group compared to the control group was found statistically significant (p0,05).