Sternotomi ile koroner arter bypass cerrahisi uygulanan hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan erector spına plane blok uygulamasının intraoperatif ve postoperatif etkinliğinin hasta kontrollü analjezi ile karşılaştırılması
Comparison of intraoperative and postoperative effectiveness of ultrasound guided erector spinae plane block and patient controlled analgesia in patients undergoing coronary artery bypass grefting surgery with sternotomy
- Tez No: 632439
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızın amacı, sternotomi ile koroner arter baypas cerrahisi (KABC) planlanan hastalarda, operasyon öncesi bilateral erektör spina plan bloğu (ESPB) uygulamasının intraoperatif ve postoperatif dönemde ağrı yönetimindeki etkinliğini, hasta kontrollü analjezi (HKA) ile karşılaştırmaktır. Hastanemiz etik kurul onayı sonrası, 18-80 yaş arası, ASA II-III, 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar ESPB (n=25) ve kontrol (n=25) olmak üzere rastgele 2 gruba ayrıldı. Ultrasonografi eşliğinde bilateral ESPB preoperatif dönemde her iki gruba sırasıyla %0,25 bupivakain (3mg/kg)+deksametazon (8mg) veya serum fizyolojik ile uygulandı. Postoperatif dönemde bütün hastalara intravenöz morfin ile HKA kullanıldı. Hastaların perioperatif opioid kullanımı, ekstübasyon süreleri, öksürürken ve dinlenmekle Visual Analog Skala (VAS) skorlarını, postoperatif ilk HKA bolus dozuna ihtiyaç zamanı, kurtarma analjezisi ihtiyaçları, mobilizasyon zamanları, karşılaşılan opioid yan etkileri, hasta ve cerrah memnuniyeti değerlendirildi. ESPB grubunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, intraoperatif fentanil tüketiminin daha az (p=0.001), ekstübasyon süresinin daha kısa olduğu (p=0.001) saptandı. Postoperatif 0,1,2,4,8,12,16,24.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the bilateral erector spinae plane block (ESPB) efficacy on pain management with patient controlled analgesia (PCA) during perioperative period in patients scheduled for coronary artery bypass surgery (CABS) with sternotomy. After the ethics committee approval of our hospital, ASA II-III, 50 patients aged between 18-80 years were included. They were randomly divided into two groups, ESPB (n=25) and control (n=25). In the preoperative period, bilateral ESPB with ultrasonography was applied to both groups with 0.25% bupivacaine (3mg/kg)+dexamethasone (8mg) or saline, respectively. PCA prepared with morphine was given to all patients postoperatively. Perioperative opioid use, extubation times, coughing and resting Visual Analog Scale scores(VAS), duration for the first PCA bolus dose requirement, rescue analgesia needs, mobilization times, opioid side effects, and patient/surgeon satisfaction were evaluated. In the ESPB group, compared to the control group, intraoperative fentanyl consumption was lower (p=0.001), and extubation time was shorter (p=0.001).