Ecballium elaterium (L.) a. rich bitki ekstraktının fitokimyasal karakterizasyonu ve biyolojik aktivitesinin belirlenmesi
Ecballium elaterium (L.) a. rich plant extract: phytochemical characterization and determination of biological activity
- Tez No: 632482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK KÜP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tedavi amaçlı zengin tarihçesi olan Ecballium elaterium bitkisi birçok hastalığı iyileştirmek için kullanılmıştır, özellikle pulmoner ödemde sinüzit ve sarılık tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında eşek hıyarı olarak da bilinen Ecballium elaterium bitkisinin biyolojik aktivitelerini incelemek için tohum, meyve ve meyve suyu etanolik ekstraktlarının antimikrobiyal, antioksidan aktivite, DNA etkileşim özellikleri, kimyasal bileşenleri ve antikanser aktivitesi araştırıldı. Antimikrobiyal aktivite incelemesinde 15 mikroorganizma türü kullanıldı ve bakteri ve mayalar üzerine hiçbir inhibe edici etkisi gözlenmedi. DNA etkileşim in vitro çalışmalarında bitkinin ekstraktlarının plazmit DNA yapısının üzerine etkisi gözlenmiştir. Serbest radikal giderim çalışmalarında BHT % inhibisyon değeri % 98,78 olup meyve suyu özütünün (inhibisyon değeri %79,45) kontrol ile kıyaslandığında en yüksek olarak belirlenmiştir. Üç ekstraktının kimyasal bileşenleri GC-MS analizi ile gerçekleştirildi ve analizin sonuçlarında kukurbitasin B meyve ve meyve suyu ekstraktlarında bulunup tohum ekstraktında bulunmamıştır. Antikanser çalışmalarında MTT testi kullanıldı, hücre canlılığı açısından özütlerden HepG2 karaciğer kanser hattı için kontrol grubuna (%143,83) göre en etkili tohum (%59,49) ve Wi38 sağlıklı akciğer hattı için kontrol grubu (%106,45) ile kıyaslandığında meyve (%61,14) olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The Ecballium elaterium plant, which has a rich history for therapeutic purposes, has been used to cure many diseases, especially in the treatment of sinusitis, jaundice and pulmonary edema. In this thesis study, the antimicrobial activity, antioxidant activity, DNA interaction properties, chemical components and anticancer activity of seed, fruit and juice ethanolic extracts were investigated to figure out the biological activities of Ecballium elaterium plant, also known as donkey cucumber. In the study of antimicrobial activity, 15 species of microorganisms were used and no inhibitory effects on bacteria and yeasts were observed in the results. In DNA interaction in vitro studies, the effect of plant extracts on plasmid DNA structure was observed. In free radical removal studies, the BHT% inhibition value is 98.78% and the juice extract (inhibition value 79.45%) was determined to be the highest when compared to the control. The chemical components of the three extracts were carried out by GC-MS analysis, and in the results of the analysis, cucurbitacin B was found in fruit and juice extracts but not in the seed extract. MTT test was used in anticancer studies, in the results the most effective among extracts was seed (59.49%) for Hepg2 liver cancer line compared to the control group (143.83%) and fruit (61.14%) compared to the control group (106.45%) for the Wi38 healthy lung line.