Neuroprotective activities of anti-inflammatory herbal extract in an α-synuclein model of Parkinson's disease
Antienflamatuar bitkisel ekstrelerinin Parkinson hastalığının α-sinüklein modelinde nöroprotektif aktiviteleri
- Tez No: 791944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Genetik, Nöroloji, Pharmaceutical Toxicology, Genetics, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Parkinson hastalığı, günümüzde dünya genelinde 10 milyondan fazla insanda görülen kendini bradikinezi, rijidite ve postural instabilite gibi semptomlarla gösteren nörodejeneratif bir hastalıktır. Hem genetik hem de çevresel koşullara bağlı olduğundan patofizyolojisinde rol alan mekanizmaların aydınlatılması amacıyla uzun süredir birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda; beynin substansiye nigra pars kompakta (SNc) bölgesinde bulunan dopaminerjik nöronların hasar gördüğü ve bununla birlikte dopamin eksikliği sonucu motor fonksiyon bozukluğu oluştuğu gözlemlenmiştir. SNc'de yer alan dopaminerjik nöronlarda, ana bileşeni alfa-sinüklein oligomerinin olduğu Lewy cisimciği veya Lewy nöritleri olarak adlandırılan sitoplazmik yapıların birikmesinin gözlenmesi, çalışmaları bu mekanizma üzerine yönlendirmiştir. Çalışmalar; zaman içerisinde sitoplazmada biriken Lewy nöritlerinin, nöronların normal fizyolojik fonksiyonlarını yerine getirmesine engel olduğunu ve dopaminerjik nöronlarda enflamasyon ve takiben apoptozasebebiyet verdiğini göstermiştir. Klinikte mevcut tedavi yöntemi dopamin düzeylerini arttırmaya yöneliktir ve nöronları korumaya veya hastalığın ilerlemesine engel olmaya yönelik herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Bu sebeple alfa-sinüklein ekspresyonu üzerine etkili tedavi çalışmaları son zamanlarda araştırılan popüler konulardan biri haline gelmiştir. Parkinson hastalığı ile ilgili yapılan son araştırmalar ile hastalığın ilerlemesinde enflamasyon ve oksidatif stresin rolü net olarak ortaya konmuştur. Bu nedenle antioksidan ve antienflamatuvar etkili ilaçların veya bitkisel ekstrelerin bu hastalık üzerine etkisinin incelenmesi kabul gören popüler yaklaşımlardan birisidir. Ülkemizde yetişen Sambucus ebulus L., Fraxinus ornus L. subsp. ornus L. ve Ecballium elaterium (L.) A.Rich. türleri antioksidan ve antienflamatuvar etkileri sebebiyle birçok farmakognozi alanındaki çalışmaların konusu olan bitkilerdir. Bu bitkilerin taşıdığı etken maddeler sayesinde antienflamatuvar, antimikrobik, antioksidan etki gösterdiği yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur. Bu çalışmanın amacı antioksidan ve antienflamatuvar etkinliği yüksek bu bitki ekstrelerinin rotenon ve A-53T- α-syn plazmidi ile indüklenen hücre hasarı ve alfa-sinüklein ekspresyonu üzerineki etkisini incelemektir. Tedavi sonrası ekspresyondaki değişim ve bunun hücre hattı üzerindeki etkisi analiz edilecektir. Hücre canlılığı analizi, xCELLigence aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Ekstrelerin rotenon ve transfeksiyon toksisitesi üzerinde etkileri incelendiğinde, F. ornus subsp. ornus ekstresinin, azalan hücre indeksini arttırması açısından Parkinson hastalığına yönelik tedavilerin geliştirilmesinde potansiyel bir ajan olabileceği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Disease is a chronic and progressive neurodegenerative process, and the pathology of his disease is associated with the accumulation of the cytoplasmic structures called Lewy bodies with their main constituent of alpha-synuclein oligomers. The focus of current treatment methodologies is to increase dopamine level, and there is no existing drug to protect neurons and prevent disease progress. Due to that, discovering treatment studies which target associated mechanisms such as alpha-synuclein expression stand as an important topic to be worked on. At this point, it is thought that components which are rich in anti-inflammatory and antioxidant characteristics, stand as strong barriers against the progression of the disease. Sambucus ebulus L., Fraxinus ornus L. subsp. ornus L. and Ecballium elaterium (L.) A.Rich., subjected to pharmacognostic studies due to their high anti-inflammatory and antioxidant activity. The goal of this research is to examine the effect of the extracts of S. ebulus, F. ornus subsp. ornus and E. elaterium on the toxicity induced by rotenone or A-53T- α-syn plasmid. After the treatment, the change in expression and its effect on the cell line is analyzed. The cell viability analysis was conducted through xCELLigence. When examine the protective effect of S. ebulus, F. ornus subsp. ornus and E. elaterium extract on rotenone toxicity, only F. ornus subsp. ornus cortex extract improved the decrease in cell line induced by rotenone toxicity. Like rotenone toxicity model, F. ornus subsp. ornus cortex extract improved the decrease in cell line induced by transfection toxicity. Considering the results of treatment with F. ornus subsp. ornus cortex extract which was protective and decreased cell death induced by rotenone and transfection, we can easily say that F. ornus subsp. ornus cortex extract is a potential agent in developing therapies for treating PD.