Geç adölesan dönemindeki hemşirelik bölümü öğrencilerinin atık yönetimi ve çevre bilinci yaklaşımı: Sinop örneği
Waste management and environmental awareness approach of nursing department students in late adolescent period: The case of Sinop
- Tez No: 632488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE DEMET CABAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, geç adölesan dönemindeki (18-21 yaş) hemşirelik bölümü öğrencilerinin atık yönetimi ve çevre bilinci yaklaşımı değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırma evrenini Sinop Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü 1., 2., 3., sınıflarda öğrenim gören 306 öğrenci oluşturdu. Araştırma çalışmaya katılmayı kabul eden ve geç adölesan dönemi(18-21 yaş)171 kız(%67,32) ve 84(%32,68) erkek öğrenci olmak üzere toplam 254 kişi ile tamamlandı. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan öğrencilerin kişisel bilgilerini de içeren“ Atık Yönetim Bilinci Anketi”ve Goldman ve ark. (2006) tarafından geliştirilen, Timur ve Yılmaz(2013) tarafından Türk Kültürüne uyarlanan“ Çevre Davranış Ölçeği”kullanıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; lisanslı SPSS 21 paket programı ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin normal dağılımdan gelme durumları araştırılırken Shapiro Wilk's' den yararlanılmıştır. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H Testlerinden yararlanılmıştır. Birim sayılarının 20 den fazla olması nedeniyle Mann Whitney U Testi için standartlaştırılmış z değerleri verilmiştir. Normal dağılımdan gelmeyen değişkenler arasındaki ilişkiler incelenirken Spearman's Korelasyon Katsayısından yararlanılmıştır. Normal dağılımdan gelen değişkenler arasındaki ilişkiler incelenirken Pearson Korelasyon Katsayısından yararlanıldı. Araştırma sonucunda; araştırmaya katılan öğrencilerin Çevre Davranış Ölçeği toplam puanları 64,83±11,26 ile orta düzey tespit edilmiştir. Ayrıca çevre davranış ölçeği ile cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, aylık harçlık, sınıf düzeyi, üniversiteye gelmeden önce yaşanılan yer, barınma durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiş olup, aile gelir durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a descriptive study in order to evaluate the waste management and environmental awareness approach of nursing students in late adolescence (18-21 years). The population of the study consisted of 306 students studying in the 1st, 2nd, and 3rd grades of the Nursing Department of Sinop University School of Health. The study was completed with a total of 254 students, 171 female (67.32%) and 84 (32.68%) male students who agreed to participate in the study.“Waste Management Awareness Survey”prepared by the researcher as a data collection tool, including the personal information of students, and Goldman et al. The“Environmental Behaviour Scale”developed by Timur and Yilmaz (2013) was used by Timur and Yilmaz (2013) and adapted to Turkish culture In the statistical evaluation of the data; licensed SPSS 21 package program. Shapiro Wilk's was used to investigate the normal distribution of variables. 0.05 was used as the level of significance when interpreting the results. Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H Tests were used to examine the differences between the groups. Since the number of units is more than 20, standardized z values are given for Mann Whitney U Test. Spearman's Correlation Coefficient was used to examine the relationships between variables not coming from the normal distribution. Pearson Correlation Coefficient was used to examine the relationships between the variables coming from the normal distribution. As a result of the research; The total score of the Environmental Behavior Scale of the students who participated in the study was determined as 64.83 ± 11.26. In addition, no statistically significant difference was found between the environmental behavior scale and gender, maternal education level, father education level, monthly allowance, class level, place of residence before arrival to university, and housing status. .