Alt yapı futbolcularında beslenme alışkanlıkları ve beslenme bilgi düzeyinin ölçülmesi ve COVID-19 döneminde değişen beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Measuring nutritional habits and nutritional knowledge level of infrastructure football players and evaluation of changing nutritional habits in the COVID-19 period
- Tez No: 757292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, adölesan futbolcuların beslenme bilgi düzeyleri, pandemi dönemindeki beslenme alışkanlıkları değişimi ve beslenme durumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Toplamda 89 kişinin katıldığı bu çalışmada katılımcıların 62'si orta, 27'si geç adölesan dönemdir. Sporcuların, yaşa göre boy uzunluklarının ve beden kitle indekslerinin normal aralıkta olduğu görülmüştür. Çoğunun öğün atlamadığı, atlayanların ise öğlen öğününü atladığı görülmüş ve sebep olarak çoğunlukla antrenman saatine denk gelmesi olduğu belirtilmiştir. Sporcular, antrenman, maç öncesi ve sonrası, çoğunlukla 500-1000 ml sıvı tüketmişler ve bu süreçlerde yağ ağırlıklı beslenmişlerdir. Beslenme bilgi düzeyi bölümündeki sorulara verdikleri doğru cevap oranına göre, orta adölesan grubun başarısı yüzde 81, geç adölesan grubun yüzde 75 olmuştur. Sporcuların, yağ ağırlıklı beslendikleri ve enerji, karbonhidrat (yüzde), lif, kalsiyum, demir, potasyum, çinko, B1 vitamini, folat ve su alımlarının olması gerekenden düşük, protein alımlarının yeterli, yağ, sodyum ve fosfor alımlarının ise olması gerekenden yüksek olduğu görülmüştür. Özellikle 18 yaş grubunun makro ve mikro besin öğelerini karşılama yüzdeleri diğer yaş gruplarından daha düşük bulunmuştur. Çalışma sonucunda, sporcuların büyüme ve gelişme, genel sağlık ve spor performansının maksimum düzeyde olabilmesi için beslenme durumlarının ve bilgi düzeylerinin iyileştirilmesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine nutritional knowledge levels, changes in nutritional habits and nutritional status of adolescent football players during the pandemic period. In this study, in which 89 people participated in total, 62 of the participants were middle and 27 were late adolescence. It was observed that the height for age and body mass index of the athletes were in the normal range. Most of them did not skip meals, and those who did skip lunch, and it was stated that the reason was mostly coinciding with the training hour. Athletes mostly consumed 500-1000 ml of liquid before and after training, matches and they were fed mainly with fat. According to the correct answer rate to the questions in the nutrition knowledge level section, the success of the middle adolescent group was 81 percent, and the late adolescent group was 75 percent. The athletes have a fat-based diet and their energy, carbohydrate (percent), fiber, calcium, iron, potassium, zinc, vitamin B1, folate and water intakes are lower than they should be, their protein intakes are sufficient, and their fat, sodium and phosphorus intakes are higher than they should be. The percentages of meeting macro and micro nutrients especially in the 18 age group were found to be lower than the other age groups. As a result of the study, it was seen that the nutritional status and knowledge levels of the athletes should be improved in order to maximize growth and development, general health and sports performance.