Bögel sürekli fonksiyonlar için istatistiksel yaklaşım
Statistical approximation for bogel continous functions
- Tez No: 632515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME DİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayırılmıştır. İkinci bölümde gerekli bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Bulgular bölümünün ilk kısmında istatistiksel düzgün yakınsaklık kavramı yardımı ile Bögel sürekli fonksiyonlar için Korovkin tipi teorem ispatlanmıştır. Daha sonra elde edilen sonucun klasik sonuçtan daha kuvvetli olduğunu gösteren bir örnek verilmiştir. Ayrıca yakınsaklık oranı hesaplanmıştır. İkinci kısımda, istatistiksel düzgün yakınsaklık kavramı yardımı ile Bögel sürekli ve periyodik fonksiyonlar için Korovkin tipi teorem ispatlanmıştır. Daha sonra elde edilen sonucun klasik sonuçtan daha kuvvetli olduğunu gösteren bir örnek verilmiştir. Ayrıca yakınsaklık oranı hesaplanmıştır. Bulgular bölümünün son kısmında ise, değişkenli diziler için istatistiksel yakınsaklık kavramı yardımı ile n-değişkenli Bögel sürekli fonksiyonlar için Korovkin tipi teorem ispatlanmıştır. Daha sonra elde edilen sonucun klasik sonuçtan daha kuvvetli olduğunu gösteren bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of three chapters. The first chapter has been devoted to the introduction. In the second chapter, some necessary definitions and theorems have been given. In the first part of the findings chapter, using the concept of statistical uniform convergence, Korovkin type approximation theorem has been proved for Bögel continous functions. Then an application shows that our new result stronger than its classical version. Also the rate of convergence has been calculated. In the second part of finding chapter, Korovkin type approximation theorem has been studied for B-continuous and periodic functions via the notion of statistical uniform convergence. Also an example shows that the obtained result is stronger has been given. Also the rate of convergence has been computed. In the last part of the findings chapter, by means of the concept of statistical convergence for multiple sequences, Korovkin type approximation theorem has been obtained for variate Bögel continous functions.