Developing a building information modeling (BIM) effectiveness model for the Turkish construction industry
Türk inşaat sektörü için bir yapı bilgi modellemesi (YBM) etkinlik modelinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 632517
  2. Yazar: SEDAT SEMİH ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnşaat sektöründe proje teslim süreci oldukça dağınıktır ve iletişim çoğunlukla iki boyutlu çizimlerle sağlanmaktadır. Kağıt belgeler üzerindeki hatalar ve unutmalar beklenmedik maliyetlere ve gecikmelere yol açabilmektedir. Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) inşaat sektöründeki bu sorunlara çözüm olabilecek çığır açan bir gelişmedir. Bu araştırma Türk inşaat sektörü için bir BIM etkinlik çerçevesi geliştirerek BIM uygulamalarını detaylı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, kapsamlı bir literatür taraması ve uzman görüşleri temel alınarak bir BIM etkinlik çerçevesi önerilmiştir. Bu çerçeve başlıca belirleyicileri, ölçümleri ve çıktıları içermektedir. Bir anket çalışması tasarlanmış ve Türk inşaat firmaları tarafından yürütülen inşaat projelerinin BIM'den sorumlu personellerine yönlendirilmiştir. Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) tekniği 107 farklı inşaat projesinden elde edilen 172 adet yanıta istinaden önerilen çerçevenin geçerliliğinin onaylanması ve modelin güvenilirliğinin incelenmesi için bir araştırma yöntemi olarak kullanılmıştır. Sonuçlar (i) BIM uygulamalarının etkinliğini en çok proje-bazlı faktörlerin belirlediğini ve bunu firma-bazlı faktörlerin takip ettiğini; (ii) sektör-bazlı faktörlerin BIM uygulamalarının etkinliğini doğrudan etkilemediğini, fakat proje- ve firma-bazlı faktörler üzerine etki ederek BIM uygulamalarının etkinliği üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olduğunu; (iii) BIM uygulamalarının etkinliği ile inşaat sürecinin etkinliği arasında çok güçlü bir bağlantının bulunduğunu ve (iv) inşaat sürecinin etkinliğinin projeye- ve firmaya-yönelik faydaların ikisini de doğrudan etkilediğini, ancak projeye-yönelik faydalar üzerindeki etkinin biraz daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Project delivery process in the construction industry is highly fragmented and communication is mainly based on 2D drawings. Errors and emissions in the paper documents can cause unexpected costs and delays. Building Information Modeling (BIM) is a path-breaking advancement in the construction industry that can address these issues. This research aims to develop a BIM effectiveness framework for the Turkish construction industry to investigate the BIM implementations in detail. In this context, a BIM effectiveness framework was proposed based on an extensive literature review and expert opinions. The framework mainly included the determinants, measurements, and outcomes. A questionnaire survey was designed and administered to the BIM practitioners of construction projects executed by Turkish construction companies. Structural Equation Modeling (SEM) technique was used as a research tool to validate the proposed framework and assess the model reliability based on 172 responses obtained from 107 different construction projects. The results revealed that (i) effectiveness of BIM implementation is determined mostly by the project-based factors followed by the company-based factors; (ii) industry-based factors do not directly impact the effectiveness of BIM implementation, but they indirectly affect it through exerting influences on the project- and company-based factors; (iii) a very strong association exists between the effectiveness of BIM implementation and the effectiveness of the construction process; and (iv) effectiveness of the construction process directly influences both the project- and company-related benefits, where slightly greater impacts are observed on the project-related benefits.