Hastane çalışanlarının genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) ve sağlığımız üzerindeki etkileri hakkındaki görüşleri ve farkındalık düzeylerinin belirlenmesi: Sinop örneği
Determining the views and awareness levels of hospital employees on genetically modified organisms (GMO) and their effects on our health: The example of Sinop
- Tez No: 632520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KOCATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Food Engineering, Public Health, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO), organizmanın gen diziliminin değiştirilmesi ya da organizmaya yeni bir gen aktarımı ve kendisinde bulunmayan bir özellik kazandırılmasıyla oluşan ürünlerdir. Bu ürünlere transgenik ürünler denilmektedir. Son yıllarda bu ürünler hakkında tartışmalar hız kazanmıştır. Sağlığımızı en çok etkileyen etmenlerin başında gıda ürünleri gelmektedir. Dolayısıyla gıda ürünlerinin güvenli olması tüketicilerin en doğal hakkı, üreticilerin ise en büyük sorumluluğudur. Bu nedenle GDO'lu gıdaların sağlığımıza faydalarını ve olası risklerini bilmek önemlidir. Aşı ve ilaç üretiminde, organ naklinde ve hastalıkların tedavisinde kullanılması, bitkilerin zararlılara dayanıklılığının sağlanması, uzun raf ömrü ve besin kalitesinin artırılması GDO'ların olumlu etkilerindendir. Bunun yanında alerjik reaksiyonlar, toksik etkiler, ekolojik çeşitliliğin korunması konuları ise GDO'ların olası risklerindendir. Bu çalışmada Sinop ili devlet hastanelerinde çalışan personelin genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) ve sağlığımız üzerindeki etkileri hakkındaki bilgi düzeyinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda Sinop Atatürk Devlet Hastanesi ve Gerze Devlet Hastanesinde çalışan toplam 312 hastane personeline anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların GDO'lu gıdalara yönelik toplumsal bilinç düzeyinin ve gıdalardaki varlığına ve zararına ilişkin algılarının yüksek olduğu ancak, gıda sektöründeki kullanım zorunluluğu ile resmi bilgilendirme, denetim ve farkındalık algılarının düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların araştırma boyutlarını algılama düzeyleri bakımından cinsiyet ve medeni durumları bakımından farklıklar görülmüştür. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgulara yönelik sonuçlar değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Genetically modified organisms (GMOs) are the organisms which are formed via altered gene sequences of the organisms. The other way is to introduce a new gene transfer into the organism and giving it a feature that is not existing in it. These kind of products are called transgenetic. The discussions over these products has accelerated recent years. Food products are one of the most important factor that affect our health so it is important for producers to know either the products are safe or not. The producers are also responsible for the safety of the product they present to the final consumer. The positive effects of GMOs are to be used in vaccine and medicine production, organ transplantation and treatment of diseases, to provide resistance of plants to pests, to increase long shelf life and nutritional quality. Allergic reactions, toxic effects and ecological diversity are among the possible risks of GMOs. In this study, ıt is aimed to measure the level of knowledge of GMOs and their effects over the health of the personnel working in state hospitals in Sinop province. In this concept the 312 personnel working at Sinop Ataturk State Hospital and Gerze State Hospital are applied a questionnaire. The results show that the knowledge of the participants on the subject of GMOs`effect and its damage on the health are high but its necessity of use in the food sector and the perception of official information, supervision and awareness are low. Also differences are seen among the participants on their perception of the situation according to their gender and marital status. Suggestions are made according to the results of the study.