Determinants of internet crimes in USA
ABD'de ki internet suçlarını belirleyici faktörler
  1. Tez No: 632519
  2. Yazar: DENİZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANU DUBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ve bilgiye ulaşımın kolaylığı sebebiyle, siber suçlarda her yıl düzenli bir artış gözlemlenebilir. Her yıl, birçok insan ve kurum bundan finansal olarak etkilenir. Bu konunun ana öznesi insan olduğundan ötürü ve amacın kanıtlanmasının zorluğundan dolayı, bu aktivitelerin amacı asılı kalmaktadır. Bu çalışma, ABD'deki eyaletlerde finansal kayba yol açmış siber saldırıları, analiz raporları ve 2009-2018 yılları arasında ki siber güvenlik uygulamaları ışığında inceleyecektir. Ve bu hususları ülkelerin demografik özellikleri ile açıklamaya çalışıp, istatistikler ışığında, genel hatları ile bu yıllar arasında gerçekleşmiş bu suçlara neden veya nedenler arayacaktır. Ayrıca, bu faktörlere etki eden sonuçlar, diğer suç tipleri ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Because of the improved technology and easiness to getting an information, nowadays, a regular increase at cyber crimes can be observed in every year. In every year, many people and organizations, financially suffers from it. Because of the topic' main subject is human (perpetrator), and because of the difficulty for proving its aim, purposes of activity are trembles in balance. This work will examine cyber attacks which caused financial loss across US states in light of analysis reports and cyber security practices in between 2009-2018. And will try to harmonize these datas with demographic features and statistics of these states in order to find an answer for these crimes. We also compare our results to effect of these factors on other types of crime.