Combinatory effects of sorafenib and berberine treatment on hepatocellular carcinoma cell line, hep3b
Sorafenib ve berbebrine ortak muammelesinin hepatoselülar karsinoma hücreleri (Hep3b) üzerine etkisi
- Tez No: 632561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GLOBOCAN 2018 data has displayed liver cancer to be the fourth most deadly type of cancer worldwide. HCC carcinoma being the most common type of liver cancer accounts for 80 percent of the deaths. Berberine (BBR) is an alkaloid derivative and used as a herbal medicine. The BBR effective drug in liver diseases and some cancers. Sorafenib (SOR) is a multi-tyrosine kinase inhibitor and used for different cancer treatments, especially in HCC. However, SOR treatment could increase the levels of HIF-1α, which leads to increased chemoresistance in cancer therapy. In this study, SOR was combined with BBR in order to enhance the efficacy of SOR therapy. The results of BBR and co-treatment with SOR on the Hep3B cell line have been observed by using MTS assay. The combination effects of BBR and SOR were calculated using CompuSyn and BBR and SOR were also selected for the co-treatment. After 25 μM BBR treatment, the viability of Hep3B cells decreased to 75 percent while the cell viability was decreased to 25 percent in the combination of 25 μM BBR and 20 μM SOR. The caspase cascade protein markers and Annexin V-FITC / PI staining have also been used to identify stages of cell death. The BBR treatment induced early apoptosis (21 percent) in the Hep3B cells and the combination treatment triggered late apoptosis (51.24 percent). The HIF-1α, LDHA protein expression levels were reduced to 78.66 and 76.41 percent respectively after BBR treatment and in co-treatment the HIF-1α, LDHA protein expression level was 80 and 90.27 percent of the control. AMPK activation also increased to 518 percent in the BBR treatment. The inner mitochondrial membrane potential was quantified by flow cytometry and observed by confocal microscopy. Moreover, all OXPHOS complexes showed a significant decrease following BBR application under hypoxic conditions. In conclusion, BBR downregulates the protein expression level of HIF-1α, reduces the effect of Warburg, and induces apoptosis. Due to these characteristics, BBR may be used as a supporting therapy particularly for SOR-resistant cancers.
Özet (Çeviri)
2018 yılı GLOBOCAN verileri, karaciğer kanserinin dünyadaki en ölümcül dördüncü kanser türü olduğunu göstermiştir. HCC, karaciğer kanserinden ölümlerin yüzde 80'ini oluşturmaktadır ve en sık görülen karaciğer kanseri türüdür. Berberine (BBR) bir alkaloid türevidir ve bitkisel bir ilaç olarak kullanılır. BBR, karaciğer hastalıklarında ve bazı kanserlerde etkili bir ilaçtır. Sorafenib (SOR) bir“çoklu tirozin kinaz inhibitörüdür”ve HCC başta olmak üzere pek çok farklı kanserin tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte, SOR, hücrede HIF-lα seviyesini artırabilir, bu da kanser tedavisinde kemorezistansa yol açar. Bu çalışmada, SOR tedavisinin etkinliğini artırmak için, SOR, BBR ile kombine edilmiştir. MTS deneyi kullanılarak BBR ve kombine terapinin Hep3B hücrelerinin canlılığı üzerine etkisi gözlemlenmiştir. CompuSyn kullanılarak hesaplanan 25 μM BBR ve 20 μM SOR kombinasyon terapisi için etkili doz olarak belirlendi. Hücre canlılığı 25 uM BBR tedavisinden sonra yüzde 25 azalmıştır. 25 µM BBR ve 20 µM SOR kombinasyonu ile Hep3B hücrelerinin canlılığı yüzde 25'e kadar düşmüştür. Ayrıca, kaspaz protein markerleri ve Annexin V-FITC / PI boyaması hücre ölüm mekanizmalarının tanımlanması için kullanılmıştır. BBR tedavisi Hep3B hücrelerinde erken apoptozu (yüzde 21) tetikledi ve kombinasyon tedavisi hücreleri geç apoptoza (yüzde 51,24) yönlendirdi. HIF-lα, LDHA protein ekspresyon seviyeleri, BBR tedavisinden sonra sırasıyla yüzde 78,66 ve 76,41'e düştü ve kombine tedavide HIF-lα, LDHA protein ekspresyon seviyeleri kontrole göre yüzde 80 ve 90,27 olmuştur. AMPK aktivasyonu da BBR tedavisinde yüzde 518'e artmıştır. Mitokondriyal iç membran potansiyeli konfokal mikroskopi ile gözlendi ve akış sitometrisi ile analiz edildi. Ayrıca, tüm OXPHOS kompleksleri, hipoksik koşullar altında BBR uygulamasını takiben önemli bir azalma göstermiştir. İlerleyen dönemlerde, HIF-lα protein ifadesi ve Warburg etkisini azaltması ve geç apoptozu indüklemesi nedeniyle BBR, özellikle SOR dirençli kanserler için destekleyici bir terapi olarak kullanılabilir.