Investigation of the anti-angiogenic effects of antidepressant drug imipramine on glioblastoma cell line
Antidepresan ilaç imipramin'in anti-anjiyogenik etkilerinin glioblastoma hücre hattında incelenmesi
- Tez No: 915222
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ADALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İmipramin, presinaptik sinir uçlarında noradrenalin ve serotonin geri alımını engelleyerek bazı psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılan trisiklik bir antidepresandır. Trisiklik antidepresanların birçok farklı kanser türü üzerindeki olası doğrudan veya dolaylı etkileri yapılan in vitro ve in vivo çalışmalarda gözlemlenmiştir. Bu etkinin hangi yolak üzerinden olduğu kesin olmamakla beraber birden çok olası yolak bulunmuştur. Bunlar genellikle hücre proliferasyonunda rol oynayan etkili yolaklar ve programlı hücre ölümünü (apoptoz) düzenleyen yolaklardır. Antidepresan imipramin gibi mevcut ilaçların yeniden kullanılması, glioblastomada anjiyogenezi hedeflemek için umut verici bir yaklaşım sunmaktadır. Glioblastoma, yüksek anjiyojenik aktiviteyle karakterize edilen agresif bir beyin tümörüdür ve bu durum öncelikli olarak vasküler endotelyal büyüme faktörü A (VEGFA) tarafından yönlendirilir. Bu tezde, insan glioblastoma hücre hattı T98-G'de antidepresan ilaç imipraminin hücre canlılığı, VEGFA gen ve protein ekspresyonu ile VEGFA salınımı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Alamar Blue testi, imipraminin doz ve zamana bağlı olarak hücre canlılığını azalttığını göstermiş; 48 saat boyunca 100 μM imipramin uygulanması, sonraki deneyler için en uygun koşul olarak belirlenmiştir. Kantitatif gerçek zamanlı PCR, imipramin tedavisini takiben VEGFA gen ekspresyonunun önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. Bununla birlikte, western blot analizi VEGFA protein ekspresyonunda anlamlı bir değişiklik olmadığını, ELISA analizi ise imipramine ile muamele edilmiş gruplar ve kontrol grupları arasında salgılanan VEGFA seviyelerinde anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, imipraminin VEGFA transkripsiyonunu azalttığını ancak translasyon veya salgılama üzerinde belirgin bir etkisi olmadığını ve bunun muhtemelen telafi edici mekanizmalardan veya post-transkripsiyonel düzenlemelerden kaynaklandığını göstermektedir. Bu çalışma, imipraminin glioblastoma anjiyogenezi üzerinde transkripsiyonel düzeyde etkili olma potansiyelini vurgulamakta, ancak tümör hücrelerinde anjiyogenik yolları hedeflemenin karmaşıklığını gözler önüne sermektedir. İmipramin, çok modlu bir tedavi stratejisinin parçası olarak umut vaat etse de, bu bulguların in vivo ortamda doğrulanması, alternatif anjiyogenik yollar üzerindeki etkilerinin araştırılması ve diğer anti-kanser ajanlarla kombinasyon potansiyelinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, glioblastoma tedavisinde maliyet etkin bir strateji olarak ilaç yeniden kullanımı konusundaki kanıtların artmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Imipramine is a tricyclic antidepressant used in the treatment of certain psychiatric disorders by inhibiting the reuptake of norepinephrine and serotonin at presynaptic nerve terminals. The potential direct or indirect effects of tricyclic antidepressants on various types of cancer have been observed in both in vitro and in vivo studies. Although the exact pathways involved in these effects remain uncertain, multiple potential mechanisms have been identified. These mechanisms primarily include pathways that play a role in cell proliferation and those regulating programmed cell death (apoptosis). Repurposing existing drugs, such as the antidepressant imipramine, offers a promising approach to targeting angiogenesis in glioblastoma. Glioblastoma is an aggressive brain tumor characterized by high angiogenic activity, primarily driven by vascular endothelial growth factor A (VEGFA). In this thesis, the effects of antidepressant drug imipramine on viability, VEGFA gene and protein expression, and VEGFA secretion in human glioblastoma cell lines, T98-G. The Alamar Blue assay revealed a dose- and time-dependent reduction in cell viability, with 100 μM imipramine for 48 hours being the optimal condition for further experiments. Quantitative real-time PCR demonstrated significant downregulation of VEGFA gene expression following imipramine treatment. However, western blot analysis showed no significant changes in VEGFA protein expression, and ELISA revealed no significant differences in secreted VEGFA levels between treated and control groups. These findings suggest that imipramine reduces VEGFA transcription but does not significantly impact translation or secretion, likely due to compensatory mechanisms or post-transcriptional regulation. This study highlights imipramine's potential to disrupt glioblastoma angiogenesis at the transcriptional level but underscores the complexity of targeting angiogenic pathways in tumor cells. While imipramine shows promise as part of a multimodal therapeutic strategy, further research is needed to validate these findings in vivo, explore its effects on alternative angiogenic pathways, and evaluate its combinatory potential with other anti-cancer agents. The study contributes to the growing body of evidence supporting drug repurposing as a cost-effective strategy for glioblastoma treatment.