Conservation concepts of Karyağdı Baba Bektashi Tekke in Eyüp
Eyüp Karyağdı Baba Bektaşi Tekkesi koruma önerileri
  1. Tez No: 632567
  2. Yazar: TANSU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLÇİN KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Eyüp bölgesi, tarihi boyunca dini ve mistik karakteri ile öne çıkmıştır. Özellikle Osmanlı dönemi, Eyüp bölgesi için bir altın çağı niteliğindedir. Eyüp kıyı şeridinde başlayan Endüstrileşme sürecine rağmen, Eyüp bünyesinde barındırdığı Eyüp Sultan Türbesi sayesinde kutsal topraklardan sonra en kutsal dini merkez haline gelmiştir. Bektaşi Tarikatı da, Eyüp'te faaliyet göstermiş tarikatlardan biridir. Kökeni 13. Yüzyıla dayanan Bektaşilik, Hacı Bektaş Veli öğretileri ışığında ilerlemiş bir tarikattır. Özellikle II. Beyazıt dönemi ile birlikte tarikat, Osmanlı devletinin fetih politikasının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. İlerleyen dönemlerde Yeniçeri Ocağı'nın manevi eğitimini üstlenmiş ve devlet himayesine girmiştir. 1826 yılında Yeniçeri Ocağı kaldırılmış, tüm Bektaşi tekkeleri de kapatılmıştır. Abdülmecid döneminde, Bektaşi tekkeleri yeniden kurulmuş ve faaliyete geçirilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra bir kez daha kapatılan Bektaşi tekkelerinin yalnızca bir kısmı günümüze ulaşabilmiş; bir kısmı günümüze ulaşamamış ve yıkılmışlardır. Genel olarak tekkeler ayin birimi, konaklama birimi ve hazire/türbe olarak üç ana başlık altında şekillenmektedir. Tekkelerin mimarisi ve tipolojisi incelendiğinde, tarikatlara göre bir tekke tipolojisi oluşturmak mümkün değildir. Tekkelerin dönemler içerisinde farklı tarikatlar tarafından da kullanıldığı göz önünde bulundurulduğunda, dönemler içerisinde tarikatların kendi inanış ve ritüellerine göre tekkelerde ekleme ve çıkarmalar yaptığı görülmüştür. Ayrıca tekke terminolojisi de tarikatlar arasında farklılık göstermektedir. Bektaşi tarikatının da bu bağlamda faklı mekan kurgusu ve terminolojisi (Aşevi, Kiler Evi, vb.) bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Eyüp region has come to the fore with its religious and mystical character throughout its history. Especially the Ottoman period is a golden age for the Eyüp region. Despite industrialization process, Eyüp region is still the most important visiting center after the holy lands due to the Eyüp Sultan Tomb. The Bektashi Sect is one of the sects had been active in Eyüp. Bektashism, which originated in the 13th century, advanced in the light of the teachings of Haji Bektaş Veli. Bektashi sect, became an indispensable part of the Ottoman state's conquest policy in Beyazıt II period. They had assumed the spiritual education of the Janissary Quarry and had become state- mandated. In 1826, Bektashism was abolsihed and Bektashi tekkes were closed. In Abdülmecid period, Bektashi tekkes were re-established and put into operation. However, the Bektashi tekkes demolished once more in republican era. Despite being idle, some of the tekke structures could survived. However some of them could not survived and destroyed. Generally, tekkes are formed under three main headings; ritual unit, accommodation unit and treasury / mausoleum. When the architectural typologies of the tekkes are examined, it is not possible to create a tekke typology according to the religious sects. Considering that dervish tekkes were used by different sects during the periods, it was observed that the sects made additions and subtractions in the tekkes according to their beliefs and rituals. In addition, tekke terminology also differs among the sects. Also, Bektashi sect has different spaces and terminologies (Aşevi, Kiler evi, etc.). Within the scope of this study, the Karyağdı Baba Bektashi Tekke which established in Eyüp, was researched and conservation concepts had been examined as a 200 years old Bektashi structure. Tekke complex was examined on-site and surveys were taken. Literature studies have been made and similar examples have been examined. As a result of the researches, a two-term restitution project was made for the building and three conservation concepts have been prepared for the preservation of tekke ruins.