Conservation of Ottoman era buildings in Sulaymaniyah, Iraq
Süleymaniye'de (Irak) Osmanlı Dönemi mimarisinin korunması
- Tez No: 687884
- Danışmanlar: Prof. Dr. AYŞE GÜLÇİN KÜÇÜKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Süleymaniye (Arapça: السليمانية, as-Sulaymāniyyah), Slemani olarak da adlandırılır, Irak'ın doğusunda, İran sınırına yakın, birçok tarihi tabakadan oluşan eski bir şehirdir, en eskisi son yıllarda bulunmuş (10.000) yaşında olan yerleşimdir ve daha sonra Süryaniler için bir konum olarak kullanılmıştır, daha sonra da Safevi İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu'nun bir alanı olarak kullanılmıştır. Bölgenin tarihi sivil mimarisi, yerel mimari miras olarak kabul edilebilecek basit malzemeler ve binalardan oluşmaktadır. Son yıllarda, tarihi şehir merkezinin içindeki mimari miras sürekli olarak yıkılmaktadır, çünkü, yeni alışveriş merkezlerinin genişleyen binaları gibi bazı bilinçsiz müdahaleler mevcuttur. Bu tezin amacı, Irak'ın eski Süleymaniye kasabasının tarihi kent merkezinin eşsiz tarihi zenginliğinin koruma kavramlarını gelecek nesiller için incelemektir. Bu nedenle çalışma, özel olarak koruma projelerine ihtiyaç duyan mimari mirasın araştırılmasını ve eski şehirlerdeki eski kentin farklı katmanlarının Literatür taraması ile birlikte kalıntıların incelenmesini içerecektir.
Özet (Çeviri)
Sulaymaniyah (Arabic: السليمانية, as-Sulaymāniyyah), also called Slemani, is an old city in the east of Iraq, close to the Iran border, which consists of several layers of historical remains, the oldest one is found the recent years which is (10,000) years old, and then it was used as a location for the Assyrians, and later as an area of the Safavid Empire and Ottoman Empire. The historical civic architecture of the area consists of simple materials and buildings which can be considered as a vernacular architectural heritage. In the recent years, the architectural heritage inside of the historical city center is continuously getting demolished because there are some unconscious interventions such as the expansion buildings of the new shopping centers. The aim of this thesis is to examine the conservation concepts of unique historical richness of the historical city center of the old town of Sulaymaniyah in Iraq, for the future generations. Thus, study will include the investigation of the architectural heritage that needs conservation projects in private, and also the examination of the remnants together with Literature review of the different layers of the old city in old documents.