A theoretical study on determination of the electronic structure properties of [1.1.1] propellane as well as its hetero-atom containing derivatives and investigation of its reaction mechanisms with several alkyne molecules
[1.1.1] propellan ve hetero-atom içeren çeşitli türevlerinin elektronik yapı özelliklerinin belirlenmesi ve bu molekülün çeşitli alkin türevleri ile tepkime mekanizmalarının araştırılması üzerine bir teorik çalışma
- Tez No: 632585
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN KINAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, [1.1.1]propellanın elektronik yapı özellikleri ve B, N, O, S gibi çeşitli hetero-atom içeren türevlerin kuantum kimyasal yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Hesaplamalar, MP2, PM6 ve DFT-B3LYP yönteminin (6-31G(d), cc-pVDZ, cc-pVTZ, cc-pVQZ) çeşitli baz setleri ile yapıldı ve deneye en yakın sonuçları veren yöntem B3LYP-cc-pVDZ olarak tespit edildi. Ayrıca B3LYP/cc-pVDZ yöntemi, referans CCSD-aug-cc-pVDZ yöntemi ile karşılaştırıldı. Sonuçlara göre, B (-1.19 kcal/mol), N (-6.56 kcal/mol), SO (-14.23 kcal/mol) atomları içeren heteropropellanların ana molekül [1.1.1]propellandan daha kararlı oldukları tespit edilmiştir. Ek olarak, bir alkin veya çeşitli alkin türevleri ile [1.1.1]propellan içeren reaksiyon mekanizmaları DFT-B3LYP/6-31G(d) yöntemi ile incelendi. Mekanizmalar hem gaz fazında hem de su, THF, diklorometan, dietil eter ve kloroform çözücüleri içerisinde hesaplandı. Burada amaç, aktivasyon bariyeri üzerindeki çözücü etkisini araştırmaktır. Tüm reaksiyonlarda en düşük bariyerler, aktivasyon enerjilerine göre su fazında bulunmuştur. Teorik verilere göre, en düşük bariyer 4.89 kcal/mol değeri ile dimetil asetilendikarboksilattır. Ayrıca, asetilen, dimetil asetilendikarboksilat, metil asetilen, siklopropil asetilen, fenilasetilen ve 2-pentin reaksiyonlarının termodinamik olarak istemli oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electronic structure properties of [1.1.1]propellane and various hetero-atom containing derivatives such as B, N, O, S are investigated using quantum chemical methods. Calculations were obtained with several basis sets of MP2, PM6 and DFT-B3LYP method (6-31G(d), cc-pVDZ, cc-pVTZ, cc-pVQZ) and B3LYP-cc-pVDZ gave the closest results. Furthermore, CCSD-aug-cc-pVDZ reference method and B3LYP/cc-pVDZ method were compared. According to the results, heteropropellanes that are containing B (-1.19 kcal/mol), N (-6.56 kcal/mol), SO (-14.23 kcal/mol) atoms are more stable than the parent molecule [1.1.1]propellane. In addition, the reaction mechanisms containing [1.1.1]propellane with various alkyne derivatives were investigated by DFT-B3LYP/6-31G(d) method in the gas phase and in water, THF, dichloromethane, diethyl ether and chloroform solvents. The aim is to investigate the solvent effect on the activation barrier. In all reactions, the lowest barriers were found in the water phase according to their activation energies. According to theoretical data, the lowest barrier is dimethyl acetylenedicarboxylate with a value of 4.89 kcal/mol. Also, it has been concluded that acetylene, dimethyl acetylenedicarboxylate, methyl acetylene, cyclopropyl acetylene, phenylacetylene and 2-pentyne reactions are thermodynamically favorable.