Mikrosensör içeren hareketli pekiştirme apareyinin kullanım süresine bağlı olarak oluşan relaps miktarının değerlendirilmesi
Evaluation of relapse amount related to wear time of removable retainer appliance with microsensor
  1. Tez No: 632626
  2. Yazar: SAİT İSHAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOKAKOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızın amacı hareketli pekiştirme apareyinin gerçek kullanım süresi ve relaps arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmaya dört premolar çekimli 42 hasta dahil edilmiştir. Her iki çenede de pekiştirme esnasında zaman ölçer mikrosensörler içeren Essix plakları kullandırılmıştır. İki aylık aralıklarla mikrosensörlerin ölçtüğü kullanım süresi kaydedilmiştir. Objektif kullanım süresinin ortalaması hesaplanarak katılımcılar 12 aylık takip süresinin sonunda apareylerini 9 saatten çok ve az kullananlar olacak şekilde ikiye ayrılmıştır. Tedavi öncesinde (T0), bitiminde (T1), tedaviden 6 ay (T2) ve 12 ay (T3) sonra hastaların ağız içi taramaları yapılarak dijital modelleri elde edilmiştir. Her iki çenede de interkanin, interpremolar ve intermolar mesafe, ark uzunluğu, Little indeksi, overjet ve overbite ölçümleri yapılmıştır. Her iki grubun da interkanin, interpremolar ve intermolar mesafe ile ark uzunluğu değerlerinde zamanla azalma meydana gelmiştir. Ancak bu azalmanın anlamlılık düzeyi gruplar içinde değişkenlik göstermektedir. Üst çenede çok kullanan grup haricinde her iki grubun da Little indeksinde anlamlı artış gözlemlenmiştir. Ayrıca az kullanan grubun overbite miktarında azalma, çok kullanan grupta ise artış meydana gelmiştir. Overjet değerleri ise her iki grupta da artmıştır. Bir yılın sonunda gruplar Little indeksi açısından değerlendirildiğinde, alt çenede T1-T2 ve T1-T3 zaman aralıklarında az kullanan grupta daha fazla anlamlı artış meydana gelmiştir. Ancak diğer parametreler açısından gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, Essix apareyinin stabilite açısından günlük en az 9 saat veya üzerinde kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the relationship between the real wear time of removable retention appliance and relapse. Forty-two patients with four premolar teeth extraction were included in this study. Essix appliances with microsensors were used for retention in both jaws. The usage time measured by microsensors at two-month intervals was recorded. At the end of a year follow-up period, the mean wear time was calculated and patients were divided into two groups as longer (≥ 9 hours) and shorter users (˂9 hours). Intraoral scanning was performed at pretreatment (T0), posttreatment (T1), posttreatment 6 months (T2) and 12 months (T3) for digital models. Intercanine, interpremolar, intermolar distances, arch length, Little's index, overjet and overbite measurements were performed in both jaws. Intercanine, interpremolar and intermolar distances and arch length values decreased over times for both groups. However, the level of significance varied within groups. There were a significant increases in the Little's index, except for the upper arch of longer users. Additionally, there was a decrease in the amount of overbite in shorter users, while an increase in the longer users. Overjet increased in both groups. Shorter users showed more significant increases in Little's index values of the lower arch at T1-T2 and T1-T3 time intervals. However, there were no significant differences between the groups in terms of other parameters. When the findings were evaluated, it was concluded that Essix appliance should be used for a minimum of 9 hours or more daily in order to prevent relapse.