Pozitif psikolojik sermayenin çalışanların seslilik ve sessizlik davranışlarıyla ilişkisi: Hemşirelerde bir araştırma
The relationships between positive psychological capital with employee voice and silence behaviors: A study among nurses
  1. Tez No: 632627
  2. Yazar: GİZEM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE EŞKİN BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki bu çalışma, hemşirelerin pozitif psikolojik sermaye düzeyleri ölçümlenerek, örgüt içinde sergiledikleri seslilik ve sessizlik davranışlarıyla ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Veriler Eylül-Kasım 2019 tarihlerinde, İstanbul'daki iki üniversite hastanesinde çalışan 341 hemşireden Tanıtıcı Bilgi Formu, Psikolojik Sermaye Ölçeği, İşgören Sesliliği Ölçeği ve Örgütsel Sessizlik Ölçeği kullanılarak toplandı. Çalışmada etik kurul onayı, kurum izinleri ve hemşirelerin bilgilendirilmiş gönüllü onamları alındı. Verilerin analizinde psikometrik, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı analizler kullanıldı. Araştırma sonucunda Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği puan ortalaması 3,97±,49; İşgören Sesliliği Ölçeği puan ortalaması 4,07±,58 ve Örgütsel Sessizlik Ölçeği puan ortalaması 2,85±,59 olarak bulundu. Hemşirelerin pozitif psikolojik sermaye ölçümleriyle işgören sesliliği arasında pozitif yönlü, zayıf ve çok ileri derecede anlamlı ilişki olduğu (r=,272; p,05). Hemşirelerin pozitif psikolojik sermaye ölçümleri üzerinde sadece pozisyonları ve mesleki deneyimlerinin istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturduğu (p,05). Bu bulgular doğrultusunda hemşirelerin pozitif psikolojik sermaye düzeyleri arttığında, örgütün yararına olan fikir, düşünce ve bilgilerini paylaşma eğilimlerinde de artış olacağı söylenebilir. Diğer yandan pozitif psikolojik sermayesi yüksek olan hemşireler bireysel nedenlerle daha az sessiz kalmayı tercih ederken, tam tersine ilişkileri korumak adına daha fazla sessiz kalmayı tercih edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this descriptive and correlational study, it was conducted to measure the positive psychological capital levels of nurses and to examine the relationship between their voice and silence behavior in the organization. The data were collect from 341 nurses working at two University Hospitals in Istanbul in September-November 2019. The introductory information form was collected using the Psychological Capital Scale, Employee Voice Scale and Organizational Silence Scale. In this study, Ethics Committee approval, institution permits and informed consents of the nurses were obtained. Psychometric, descriptive, and correlative analyzes were used in the data analysis. As a result of the study, the Positive Psychological Capital Scale mean scores was 3.97±.49; Employee Voice Scale score average was 4.07±.58 and Organizational Silence Scale mean scores was 2.85±.59. There was a positive, weak and very significant relationship between the positive psychological capital measurements of the nurses and their employee voice (r=.272; p.05). The positive psychological capital measurements of the nurses, only their positions and professional experience made statistically significant difference (p.05). In line with these findings, when the level of positive psychological capital of nurses increases, it can be said that there will also be an increase in the tendency to share ideas, thoughts and knowledge that are beneficial to the organization. On the other hand, while nurses with high positive psychological capital prefer to remain less quiet for individual reasons, on the contrary, they may prefer to remain quieter to maintain relationships.