Ratlarda Abobotulinumtoxin A enjeksiyonlarının deri üzerindeki uzun süreli etkilerinin araştırılması
The long-term effects of Abobotulinumtoxin A on skin in a rat model
  1. Tez No: 632673
  2. Yazar: ALİ SADİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN LATİFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Botulinum nörotoksini, Clostridium botulinum tarafından üretilen, nöromusküler kavşakta asetilkolin salınımını bloke eden güçlü bir toksindir. Yedi farklı serotipi bulunan botulinum nörotoksininin, A ve B serotipleri 1970'li yıllardan itibaren çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış ve günümüzde en sık uygulanan estetik işlem haline gelmiştir. Literatürde çok sayıda çalışma botulinum toksinini konu almış olsa da deri üzerindeki uzun süreli etkileri üzerine araştırmalar kısıtlı sayıdadır. Çalışmamızın amacı uzun süreli botulinum nörotoksin uygulamasının deri yapısındaki etkilerinin deneysel olarak ortaya koyulması ve bu bilgiler ışığında klinik pratiğin değerlendirilmesine katkı sağlamaktır. Çalışmada 24 adet Wistar abino türü erkek rat 4 gruba ayrıldı. Sırtta iliak krestin 1cm kraniyalinde belirlenen 2x3cm'lik alan da 6 noktada olacak şekilde enjeksiyonlar yapıldı. Grup-1'de ( Deney Grubu-1) bir defa 100U/kg dozunda Abobotulinumtoxin A (AboBT), Grup-2'de (Kontrol Grubu-1) bir defa serum fizyolojik (SF) enjeksiyonu yapıldı. Grup-3 (Deney Grubu-2) ve Grup-4 (Kontrol Grubu-2) için sırasıyla aynı işlemler, 3 ay arayla 2 kez gerçekleştirildi. Son enjeksiyondan 3 ay sonra denekler sakrifiye edilerek makroskopik değerlendirme kıl uzunlukları ve deri örnekleri alınarak yapılan histolojik değerlendirmede epidermis, dermis, hipodermis, panniculus carnosus kalınlıkları, birim alanda kıl folikülü sayısı, sebase bez alanlarının dermis alanına oranı, kollajen-1 ve 3 yüzdeleri ve birbirlerine oranları ele alındı.
Özet (Çeviri)
Botulinum neurotoxin (BT) is a potent toxin, produced by Clostridium botulinum, that blocks release of acetylcholine in neuromuscular junction. Serotype A and B have been used in various medical treatments since 1970s. BT injections have become the most popular aesthetic procedure. Although there is lots of researches about BT, the number of publications investigating the effect on skin structure of it is limited. The aim of our study is elucidating the long-term effect of BT on skin experimentally and making contribution to the reassessment of clinical practice. The study designed with a total of 24 male, Wistar rats divided in 4 groups. Injections were made at 6 point in 2x3 cm area localized 1 cm cranial to the iliac crest. In Group-1 (Experimental Group-1), single dose of (100U/kg) Abobotulinumtoxin A (AboBT), in Group-2 (Control Group-1), saline (SF) injection was performed. In Group-3 (Experimental Group-2) and Group-4 (Control Group-2), AboBT and SF injected 2 times with an interval of 3 months, respectively. 3 months after the last injection, the subjects were sacrificed and the hair lengths at the injection site were measured. Skin samples were taken and histological evaluation of epidermis, dermis, hypodermis, panniculus carnosus thickness, number of hair follicles per unit area, ratio of sebaceous gland areas to dermis area, collagen-1 and 3 percentages and their ratios to each other were evaluated.