Sisplatin uygulanan sıçanların testislerinde meydana gelen değişiklikler ve bu değişiklikler üzerine kurkuminin etkisi
Changes in the testis of the cisplatin applied rats and the effect of curcumin on these changes
- Tez No: 632674
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SANDIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sisplatin birçok kanser türünü tedavi etmek için kullanılan etkili bir antineoplastik ilaçtır. Bu ilacın en çok bilinen yan etkisi infertilitedir. Zerdeçal olarak da adlandırılan kurkuminin antioksidan ve antitümör aktiviteleri bulunmaktadır. Bu çalışma, özellikle testis kanserlerinde bir kemoterapötik ilaç olarak kullanılan sisplatinin spermatogenetik seri hücrelerinde meydana getirdiği değişiklikler üzerine kurkuminin etkilerini araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaçla çalışmamızda Spraque Dawley soyuna ait sıçanlardan rasgele seçilerek kontrol, sisplatin, kurkumin ve kurkumin+sisplatin olmak üzere dört grup oluşturulmuş ve her grup üç alt gruba ayrılarak toplam 12 alt grup elde edilmiş, her alt grupta 3 adet olmak üzere toplam 36 adet sıçan kullanılmıştır. Sıçanlardan elde edilen testis dokuları histokimyasal, immunohistokimyasal ve elektron mikroskokopik düzeyde değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarında sisplatin enjeksiyonuyla birlikte kurkumin verilen deney gruplarında apoptozis oranının anlamlı şekilde arttığı ve sisplatin verilen deney gruplarında XII, XIII ve XIV. evreye ait uzamış spermatidlerde DNA paketlenmesinde görevli protein olan transition-1 immunpozitivitesinin kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak arttığı görülmüştür. Hem ışık hem de elektron mikroskopik bulgular özellikle sisplatinle birlikte kurkumin verilen grupta yoğun dejenerasyon, vakuolizasyon, germ hücre kaybı ve spermatogenetik arrest gerçekleştiğini göstermiştir. Çalışmamızın sonuçları sisplatinin DNA paketlenmesi üzerinden infertilitede sorunlara yol açabileceğini ve sisplatin ile birlikte kullanılan kurkuminin koruyucu etkisinden çok olumsuz etkileri daha da şiddetlendirerek, hücreleri apoptozis ve nekroza sürüklediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is an effective antineoplastic drug which is used to treat many types of cancer. The most common known side effect of this drug is infertility. Curcumin, also called turmeric, has antioxidant and antitumor activities. This study was designed to investigate the effects of curcumin on the changes in spermatogenetic serial cells caused by cisplatin, which is used as a chemotherapeutic drug especially in testicular cancers. For this purpose, randomly selected 36 Spraque Dawley rats were seperated to 4 groups that of control, cisplatin, curcumin and curcumin+cisplatin and each group was seperated to 3 subgroups, each of them have 3 rats, so total 12 subgroups were obtained. The testicular tissues obtained from rats were evaluated at histochemical, immunohistochemical and electron microscobic levels. In the results of this study, it is observed that the rate of apoptosis increased significantly in the experimental groups given curcumin together with cisplatin injection, and the transition-1 protein which is involved in DNA packaging in the elongated spermatids belonging to stages of XII, XIII an XIV, immunopositivity is increased statistically in the cisplatin-administered experimental groups compared to control groups. Both light and electron microscopic findings showed that intense degeneration, vacuolization, germ cell loss and spermatogenetic arrest occurred especially in the group given curcumin together with cisplatin. The results of our study showed that cisplatin can cause problems in infertility through DNA packaging and dragging cells to apoptosis and necrosis by exacerbating the negative effects rather than the protective effect of curcumin used together with cisplatin.