Üçlü negatif meme kanserinde TIM-3 ifadelenmesinin hastalığın prognozu, evresi ve tedaviye yanıtı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between TIM-3 expression with prognosis, stage and treatment response in triple-negative breast cancer
  1. Tez No: 632672
  2. Yazar: OĞULCAN BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN GÜNEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Meme kanseri kadın sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. Tedavi seçeneklerindeki gelişmeler sayesinde insidansı giderek artmakla beraber, mortalitesinde olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Üçlü negatif meme kanseri (ÜNMK) diğer meme kanserlerine oranla daha genç yaşta ortaya çıkmakta, daha agresif seyretmektedir. Bu kanser türüne etkili yeterince tedavi seçeneği bulunmamaktadır. Meme kanseri tedavisinde, immün kontrol noktalarının hedef alınması konusunda yükselen umutlar bulunmaktadır. T hücre immüngloblin ve müsin içeren protein-3 (TIM-3) immün kontrol noktası molekülüdür, T hücreleri üzerinde bulunur. T hücre anerjisinden sorumludur, bu yolla karsinogenezde rolü olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda ÜNMK vakalarında TIM-3 ifadelenmesi ve bunun klinikopatolojik verilerle ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya ÜNMK tipinde 50 hasta dahil edilmiştir. İmmünhistokimyasal olarak parafin bloklu preparatlarda TIM-3 ekspresyonu değerlendirilmiştir. Ekspresyon yüzdeleri ve skorları, kilinikopatolojik veriler ve sağkalım verileri ile karşılaştırılmıştır. 50 hastanın 28'inde (%56) tümöral veya stromal TIM-3 ekspresyonu pozitif bulunmuştur. 18 vakada (%36) tümöral ve 27 vakada (%54) stromal ekspresyon saptanmıştır. Tümöral TIM-3 ekspresyonu ile daha düşük N evresi ilişkili bulunmuştur. Diğer klinikopatolojik verilerle TIM-3 ekspresyonu arasında ilişki saptanmamıştır. Toplam TIM-3 ekspresyonu ve yüksek tümöral TIM-3 ekspresyonu ile daha kısa toplam sağkalım (OS) arasında istatistiksel olarak anlamlı olmaya eğilimli bir ilişki saptanmıştır. Stromal TIM-3 ekspresyon yüksekliği ile daha kısa OS arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Stromal TIM-3 ekspresyonunun sağkalımı öngörmede bağımsız bir faktör olduğu istatistiksel olarak gösterilememiştir. Çalışmamızda TIM-3 ekspresyonunun ÜNMK'de, pN evresi dışındaki klinikopatolojik ve prognostik faktörlerle ilişkisi bulunamasa da toplam sağkalım açısından negatif bir prognostik belirteç olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Daha güçlü istatistiksel kanıtlar için daha büyük vaka gruplarıyla çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most important problems that threaten women's health. Thanks to the improvements in treatment options, its incidence has been increasing gradually, but positive developments have been recorded in its mortality. Triple-negative breast cancer (TNBC) affects women at a younger age than other breast cancer types. It acts more aggressively. There are not enough treatment options effective for TNBC. In the last few years, a huge interest has been observed in breast cancer therapy targeting immune checkpoint molecules, especially in the triple-negative breast cancer (TNBC). T-cell immunoglobulin and mucin domain-containing molecule 3 (TIM-3) is an immune checkpoint molecule, expressed on T cells. It is responsible for T cell anergy, which is thought to play a role in carcinogenesis. Our study aims to investigate TIM-3 expression in TNBC and to show its relationship with clinicopathological data. 50 patients with TNBC diagnosis were evaluated in this study. Immunohistochemically, TIM-3 expression was examined in paraffin blocks. Expression percentages and scores were compared with clinicopathological data and survival data. TIM-3 expression was positive in 28 (56%) of 50 patients. Tumoral TIM-3 expression was detected in 18 cases (36%) and stromal TIM-3 expression in 27 cases (54%). The tumoral TIM-3 expression was associated with a lower N stage. No relation was found between other clinicopathological data and TIM-3 expression. A relationship that was close to being statistically significant was found between total TIM-3 expression, high tumoral TIM-3 expression and shorter overall survival (OS). A statistically significant relationship was found between high stromal TIM-3 expression and shorter OS. It has not been shown statistically that stromal TIM-3 expression is an independent factor in predicting survival. In our study, it was concluded that TIM-3 expression may be a negative prognostic marker in terms of overall survival (OS) even though there is no relation with the clinicopathological and prognostic factors other than the N stage in TNBC. Studies with larger case groups are required for stronger statistical evidence.