KOAH'da egzersiz eğitimi ve beslenmenin egzersiz kapasitesine etkisi
The effect of exercise training and nutrition on exercise capacity in copd
  1. Tez No: 632675
  2. Yazar: MERVE İLÇİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARZU MİRİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç:Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), zararlı partikül ve gazlar sebebiyle gelişen inflamatuar yanıtla ilgili, tamamen geriye dönüşü olmayan, ilerleyici hava akımı kısıtlığıyla sonlanan, sistemik etkiler oluşturan ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH'a malnutrisyonun eklenmesi, kas fonksiyonlarının bozulması ve hastalığın şiddetinin artmasına, sakatlığın ve hastalığın ilerlemesine katkıda bulunmaktadır. Bununla birlikte kısıtlı efor kapasitesinin olması nedeniyle de hastalar giderek sedanter yaşama dönerler. Bu durum hastaların yaşam kalitesinde belirgin düşüş yapar. Çalışmamızda KOAH hastalarında egzersiz kapasitesi üzerine egzersiz ve beslenmenin etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamız 3.basamak olan hastanemizde prospektif olarak yapıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Gögüs Hastalıkları Kliniği'ne başvuran ve FEV1/FVC:%70 ve FEV1 değeri %80 ile %30 arasında olan hastalardan oluşturulan 38 hastalık bir grup değerlendirmeye alındı. Hastalara başlangıç değerlendirmesi yapıldıktan sonra beslenme ve egzersiz önerilerinde bulunuldu, 6 ay süreyle takipleri yapıldı. Hastaların demografik özellikleri, özgeçmişleri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal markerları, mMRC, SGRQ, Mini Nutrisyonel Anketi, KOAH değerlendirme Formu, atak durumları ve sıklığı, SFT ve kardiyopulmoner egzersiz testi hem müdahale öncesi hem de sonrası değerlendirildi. Elde edilen verilerle istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a completely irreversible, terminating progressive airflow limitation, systemic effects and treatable disease associated with the inflammatory response caused by harmful particles and gases. The addition of malnutrition to COPD contributes to impaired muscle function and increased severity of the disease, and the progression of disability and disease. However, due to the limited effort capacity, patients gradually return to sedentary life. This makes a significant decrease in the quality of life of patients. In our study, we aimed to investigate the effect of exercise and nutrition on exercise capacity in COPD patients. Material and Method: Our study was carried out prospectively in our 3rd step hospital. 38 patients, who applied to Çanakkale Onsekiz Mart University Practice and Research Hospital Pulmonary Diseases Clinic and who will be formed from FEV1/FVC: 70% and FEV1 value between 80% and 30%, were evaluated in a group. Demographic features, CVs, anthropometric measurements, biochemical markers, mMRC, SGRQ, Mini NutritionalSurvey, COPD evaluation form, attack states and frequency, PFT, DLCO, cardiopulmonary exercise test and lung volumes were examined both before and after rehabilitation. After the initial assessment, patients underwent 6-month pulmonary rehabilitation. Statistical analysis was made with the data obtained.