Sezaryen operasyonlarında genel anestezi ve spinal anestezi uygulamaları arasında optik sinir kılıf çapı ölçümü ve serebral bölgesel oksijen saturasyonu ölçümü değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of optic nerve sheath diameter measurement and cerebral regional oxygen saturation measurements in cesarean operations under either general anesthesia or spinal anesthesia
  1. Tez No: 627635
  2. Yazar: MEHMET CAN TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN SELCAN, UZMAN SERDAR DEMİRGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Sezaryen operasyonlarında genel anestezi ve rejyonel anestezi yöntem olarak seçilebilir. Endotrakeal entübasyon ve mekanik ventilasyon genel anestezinin komponentleridir. Endotrakeal entübasyonun kafa içi basınç artışına neden olduğu gösterilmiştir. Sezaryen operasyonları sırasında spinal anestezinin kafa içi basınca etkisi konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Artmış kafa içi basıncı beyin perfüzyonunda bozulmaya neden olarak nörolojik komplikasyonlara neden olabilir. Bu sebeple özellikle kafa içi basınç artışının riskli olan gebe hastalarda en güvenli anestezi yönteminin belirlenmesinin gerektiğini düşünmekteyiz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, elektif sezaryen operasyonu planlanan, 18-49 yaş arasında ASA I-II grubunda ve kafa içi basınçta artışa neden olacak hastalığı olmayan, mevcut optik sinir patolojisi ve oftalmolojik hastalığı olmayan 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, spinal anestezi (n:45) ve genel anestezi (n:45) gruplarına randomize olarak ayrıldı. Her iki grubun da belirlenen zamanlarda (anestezi işlemi başlamadan önce iki grup için de hasta supin pozisyonda T0, grup G için entübasyondan 5 dakika sonra T1G, grup S için spinal anestezi işleminden 5 dakika sonra T1S, bebek doğumundan 5 dakika sonra iki grup için de T2, bebek doğumundan 15 dakika sonra T3, bebek doğumundan 30 dakika sonra T4 olacak şekilde ) ultrason ile optik sinir kılıf çapı (OSKÇ), Near-infrared spektroskopi (NIRS) ile serebral oksijenizasyon, ortalama arter basıncı, periferik oksijen saturasyonu ve kalp atım hızı değerleri kayıt edildi. Bulgular: Toplam 81 hasta (41 spinal anestezi ve 40 genel anestezi ) çalışmaya dahil edildi ve 9 hasta çalışma dışı bırakıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: General anesthesia and regional anesthesia can be chosen in cesarean operations. Endotracheal intubation and mechanical ventilation are components of general anesthesia. Endotracheal intubation has been shown to cause increased intracranial pressure. There is not enough information about the effect of spinal anesthesia on intracranial pressure during cesarean operations. Increased intracranial pressure can cause neurological complications by disrupting brain perfusion. For this reason, we think that the safe anesthesia method should be determined especially in pregnant patients who are at risk of increased intracranial pressure. Material and methods: In our study, 90 patients who were planned to undergo elective cesarean operation at the Health Sciences University Bagcilar Health Practice and Research Center, aged between 18-49 years, in the ASA I-II group and who did not have an ophthalmological disease, who did not have any disease that would cause an increase in intracranial pressure and did not have any optic nerve pathologies. Patients were randomly allocated to spinal anesthesia (n: 45) and general anesthesia (n: 45) groups. For both groups at the specified times (before the start of the anesthesia procedure, the patient was in supine position (T0), 5 minutes after intubation for group G (T1G), 5 minutes after spinal anesthesia for group S (T1S), 5 minutes after the birth of the baby (T2), 15 minutes after the birth of the baby (T3) and, 30 minutes after the birth of the baby (T4)), optic nerve sheath diameter (ONSD) measured by ultrasonography and cerebral oxygenation, mean arterial pressure, peripheral oxygen saturation and heart rate values were measured by Near-infrared spectroscopy (NIRS) and measurements were noted. Results: A total of 81 patients (41 spinal anesthesia and 40 general anesthesia) were included in the study and 9 patients were excluded from the study.