Loci of Islamic text production: Print and publishing in Republican Turkey
İslami metin üretiminin mahalleri: Cumhuriyet Türkiyesinde matbuat ve yayıncılık
  1. Tez No: 632691
  2. Yazar: AYŞEN BAYLAK GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu tez erken Cumhuriyet döneminden 2010'lara kadar İslami matbuat ve yayıncılığı incelemektedir. Cumhuriyet dönemi boyunca üretilen İslami kitapları yayınlanan kitap sayısı, konuları, türleri ve yayıncı yelpazesi bakımından ele almaktadır. Nicel ve nitel bir araştırma yürüterek Türkiye Cumhuriyeti'nin farklı dönemleri boyunca yayınlanan dini kitap çeşitleri ve sayılarına dair istatistiksel veri sunmanın yanı sıra matbu İslam'ın anlam ve ifade ettiklerini de detaylı bir şekilde tartışmaktadır. Türkiye'nin sosyo-politik tarihinin farklı fazlarında, geç Osmanlı'dan yirmi birinci yüzyıla kadar, İslami yayıncılığa dair geniş bir bakış açısı sunmaktadır. Böylece dini yayıncılığı, devlet ve toplumunun daha geniş sosyo-ekonomik, entelektüel ve siyasi özellikleri içerisinde bağlamsallaştırmakta ve dini kitapları toplumu analiz etmek için bir lens olarak kullanmaktadır. İslami yayıncılığın Türkiye'de dini söylem ve pratiklerin değişim, dönüşüm ve şekillenmesindeki rolünü de incelemektedir. Farklı yayın aktörleri ve faillerle beraber İslami kitap yayıncılığı sektörünün temel özelliklerini yakından inceleyerek, din, birey ve cemaatsel dini örgütler ve devlet kurumlarının dinamiklerine dair de önemli bir kavrayış sağlamaktadır. Konu ve türlerin çeşitlenmesini, dini öğretim, düşünüm ve faaliyetlerin yer aldığı mahallerin ilintililiğini göstererek bu çalışma, devam eden İslami ihya ve Türkiye'de siyasal İslam tartışmalarına da katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines Islamic print and publishing from the early Turkish republican period up until the 2010s. It examines Islamic books produced throughout the Republican period in terms of the number, subjects and genres of books published, as well the spectrum of publishers. It undertakes a qualitative and quantitative examination, puts forward statistical data about the number and type of religious books published in different periods of the Republic, and discusses closely the meanings and implications of print Islam. It offers a broad view of Islamic publishing in different phases of the socio-political history of Turkey, from the late Ottoman Empire into twenty-first century. In doing so, it contextualizes Islamic publishing within the broader socioeconomic, intellectual, and political features of the state and society, using Islamic books as a lens to analyze the latter. That is, it examines the role of Islamic publishing in changing, shaping, and transforming religious discourses and practices in Turkey. By closely examining the main features of the Islamic book publishing sector as well as various agents, and publishing actors, it provides insights into the dynamics of religion, individual and communal religious organizations, and state institutions. By showing the pluralization of subjects and genres, - the interrelatedness of the loci where religious learning, reflection, and activity take place- this study also contributes to ongoing discussions of Islamic revival and political Islam in Turkey.