ST elevasyonlu miyokard enfarktüsünde TIMI kare sayısı ile TP-E ve TP-E/QT değişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between TIMI frame count and TP-E and TP-E / QT change in ST-elevation myocard infarctus
- Tez No: 632690
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FERİDUN KOŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
STEMI hastaları günümüzde standart tedavi olarak acil anjiografiye alınmakta ve tıkalı olan damar revaskülarize edilmektedır. İşlem sonrası da koroner antegrad kan akımını değerlendimek için çeşitli parametreler kullanılmaktadır. Bunlardan TIMI kare sayısı koroner kan akımını objektif olarak değerlendiren kantitatif bir yöntemdir. Ancak TIMI kare sayısını hesaplamak için hasta invaziv bir yöntem olarak anjiografiye alınmalıdır. Tp-e intervalinin süresi ya da Tpe/QT oranın değeri, koroner yavaş akımı olan hastalarda normal akımı olan hastalara göre daha uzun saptanmıştır. Biz bu çalışmada STEMI hastalarında revaskülarizasyon sonrası, TIMI kare sayısı ile noninvaziv parametre olan Tp-e süresi ve Tp-e/QT oranı arasında korelasyon var mıdır? Buna ek olarak, Tp-e interval süresi ve Tp-e/QT oranı STEMI hastalarında revaskülarizasyon sonrası koroner kan akımının etkinliğini değerlendiren parametreler midir? Sorularına yanıt aradık MATERYAL METOD Ocak 2020 ve Temmuz 2020 arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğirim ve Araştırma Hastanesine STEMI ön tanısıyla kabul edilen hastaların koroner anjiografileri yapıldı ve TIMI kare sayıları hesaplandı. Elektrokardiyografilerinde ilk başvuru anında ve 90.dk Tp-e ve Tp-e/QT değerleri ölçüldü. Hastaların demografık verileri ve biyokimyasal sonuçları kaydedildi. Vakaların TIMI kare sayısı ile hastaların EKG'sinde Tp-e ve Tp-e/QT değişimleri arasında ilişki olup olmadığına bakıldı. Normalin üst sınırı olan TIMI kare sayısı 27 değeri baz alınarak 2 gruba ayrıldı. Bu iki grup arasında Tp-e ve Tp-e/QT değerlerinin değişimi incelendi. BULGULAR Çalışmaya alınan 81 hastanın %81,5' i erkek (n=66) ve %18,5'i kadın (n=15) olup yaşları 31 ile 84 arasında değişmekte, yaş ortalaması 56,10±11,80 idi. Bu hastaların % 55,6'sı (n=45 ) sigara içmekte, % 35,8'i (n=29) hipertansiyon tanısına %25,9'u (n=21) diyabet tanısına sahipti.
Özet (Çeviri)
STEMI patients are now taken to emergency angiography as a standard treatment and the occluded vessel is revascularized. Various parameters are used to evaluate the coronary antegrade blood flow after the procedure. In these, TIMI frame count is a quantitative method that objectively evaluates coronary blood flow. However, the patient should be taken to angiography as an invasive method to calculate the number of TIMI frames. The duration of the Tp-e interval or the value of the Tpe / QT ratio was longer in patients with slow coronary flow compared to patients with normal flow. In this study, is there any correlation between TIMI frame count and noninvasive parameter Tp-e duration and Tp-e / QT ratio in STEMI patients? In addition, we investigated the relationship of parameters that evaluate the effectiveness of coronary blood flow after revascularization in patients with Tp-e interval time and Tp-e / QT ratio STEMI. MATERIAL METHOD Between January 2020 and July 2020, Coronary angiographies of the patients admitted to Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital with a pre-diagnosis of STEMI were performed and TIMI square numbers were calculated. On electrocardiograms, Tp-e and Tp-e / QT distances were measured at the time of initial application and 90 minutes. Demographic data and biochemical results of the patients were recorded. It was investigated whether there was a relationship between TIMI frame count of cases and Tp-e and Tp-e / QT changes in patients' ECG. The number of TIMI frames, the upper limit of normal, was divided into 2 groups based on the value of 27. The change of Tp-e and Tp-e / QT values between these two groups was examined. RESULTS 81.5% of the 81 patients included in the study were male (n = 66) and 18.5% were female (n = 15), and their ages ranged from 31 to 84, with an average age of 56.10 ± 11.80. 55.6% (n = 45) of these patients smoke, 35.8% (n = 29) have the diagnosis of hypertension, 25.9% (n = 21) have the diagnosis of diabetes.