Beton yol kaplama inşasında bazaltın kullanılabilirliği
Usability of basalt in the construction of concrete road pavement
  1. Tez No: 632714
  2. Yazar: FURKAN KINAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULREZZAK BAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, bazaltın beton yol kaplama inşasında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada, çelik lif içermeyen bazalt beton, çelik lif içeren bazalt beton, çelik lif içermeyen bazalt pudra beton ve çelik lif içeren bazalt pudra beton olmak üzere dört farklı rijit yol kaplama betonu üretildi. Bu çalışmada beton üretiminde su/bağlayıcı oranı 0,44 olarak alındı. Çelik lif içeren bazalt pudra beton üretiminde, dane çapı 0–1,0 mm olan bazalt agrega kullanıldı. Çapı 0,70 mm ve uzunluğu 35 mm olan çelik lifler beton karışımına eklendi. Kalıplardan çıkarılan tüm beton numunelerine 28 günlük hava kürü, 28 günlük 20±5°C su kürü ve kombine kür (3 gün 20±5°C su kürü + 2 gün 200±5°C etüv kürü) yapıldı. Hava kürü, su kürü ve kombine kür işlemlerinden sonra, tüm küp beton numunelerinin basınç testleri yapıldı. 28 gün hava kürü sonrası, çelik lif içermeyen bazalt pudra betonun maksimum basınç dayanımı 46,7 MPa olarak bulundu. 28 gün 20±5°C su kürü sonrası, çelik lif içermeyen bazalt pudra betonun maksimum basınç dayanımı 59,8 MPa olarak bulundu. Kombine kür (3 gün 20±5°C su kürü + 2 gün 200±5°C etüv kürü) sonrası, çelik lif içermeyen bazalt pudra betonun maksimum basınç dayanımı 80,7 MPa olarak bulundu. 28 gün hava kürü sonrası, çelik lif içeren bazalt pudra betonun maksimum basınç dayanımı 50,4 MPa olarak bulundu. 28 gün 20±5°C su kürü sonrası, çelik lif içeren bazalt pudra betonun maksimum basınç dayanımı 66,2 MPa olarak bulundu. Kombine kür (3 gün 20±5°C su kürü + 2 gün 200±5°C etüv kürü) sonrası, çelik lif içeren bazalt pudra betonun maksimum basınç dayanımı 88,8 MPa olarak bulundu. Çalışma sonucunda en yüksek basınç dayanımını sağlayan kür tipinin kombine kür olduğu görüldü. Çalışma sonuçları bazalt pudra betonların, beton yol kaplama inşasında kullanılabilirliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of basalt in the construction of concrete road pavement was investigated. In the study, four different types of rigid pavement concretes were produced, including basalt concrete not containing steel fiber, basalt concrete containing steel fiber, basalt powder concrete not containing steel fiber and basalt powder concrete containing steel fiber. In this study, water/binder ratio in concrete production was taken as 0.44. In the production of basalt powder concrete containing steel fiber, basalt with a grain diameter of 0.1–1.0 mm was used as aggregate. Steel fibers with a diameter of 0.70 mm and length of 35 mm were added to the concrete mixture. 28 days of air curing, 28 days and 20±5°C of water curing and combined curing (3 days and 20±5°C of water curing + 2 days and 200±5°C of drying oven curing) were carried out on all the types of concrete extracted from the molds. After air curing, standard water curing and combined curing, compression tests of the same types of cube concrete samples were carried out. At 28 days of air curing, the compressive strength was 46.7 MPa for basalt powder concrete without steel fiber. At 28 days and 20±5°C of water curing, the compressive strength was 59.8 MPa for basalt powder concrete without steel fiber. At combined curing (3 days and 20±5 ° C of water curing + 2 days and 200±5 ° C of drying oven curing), the compressive strength was 80.7 MPa for basalt powder concrete without steel fiber. At 28 days of air curing, the compressive strength was 50.4 MPa for basalt powder concrete containing steel fiber. At 28 days and 20±5°C of water curing, the compressive strength was 66.2 MPa for basalt powder concrete containing steel fiber. At combined curing (3 days and 20±5 ° C of water curing + 2 days and 200±5 ° C of drying oven curing), the compressive strength was 88.8 MPa for basalt powder concrete containing steel fiber. As a result of the study, it was seen that the type of curing that gives the highest compressive strength is combined curing. The results of the study showed that basalt powder concrete can be used in concrete road pavement construction.