Makine imalatı prosesinde iş güvenliği risk tayinleri ve analizi: Soğutma tankı imalatı örneği
Occupational safety risk assessment and analysis in machine manufacturing processes: Example of manufacture of cooling tank
  1. Tez No: 632740
  2. Yazar: TEVFİK HAKAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN BASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tez çalışmasında ilk olarak iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgilendirmeler yapılmış ardından dünya verileri ve Türkiye verileri incelenmiştir. Sosyal güvenlik kurumunun istatistik verilerinden alınan bilgilerle Türkiye'deki iş sağlığı ve güvenliği durumu hakkında yorumlar yapılmış ve öneriler getirilmiştir. Risk analiziyle ilgili yapılmış olan önceki çalışmalar için literatür araştırması yapılmış ve soğutma tankı imalat sürecinde kullanılan makine ve teçhizat hakkında incelemelerde bulunulmuştur. Makine imalatı prosesine örnek olarak süt soğutma tankı imalatı yapılan bir işletme uygulama alanı olarak seçilmiştir. Uygulama alanı çalışma esnasında farklı zamanlarda ziyaret edilerek kullanılan bütün makineler sırayla gözlemlenmiş, kullanılırken alınması gereken önlemler belirlenmiş ve kullanma talimatları hazırlanmıştır. İşletmede yapılan işler ve bölümler ayrı ayrı değerlendirilerek risk kaynakları belirlenmiş ve risk değerlendirme sürecine ilişkin bilgiler verilmiştir. Risk kaynaklarına yönelik mevcutta var olan ve ek olarak uygulanacak düzeltici/önleyici kontrol tedbirleri belirlenmiştir. Risk analiz metotlarından L tipi matris metodu seçilerek bir risk analizi yapılmıştır. Bu risk analizi sonucunda 199 adet risk bulunmuştur. Bu riskler 27 adet“Kabul Edilebilir Risk”128 adet“Dikkate Değer Risk”44 adet“Kabul Edilemez Risk”olarak tespit edilmiştir. Bu Risklerin hepsi için düzeltici/önleyici faaliyetler uygulandıktan sonra 160 adeti“Kabul Edilebilir Risk”39 adet“Dikkate Değer Risk”ve kabul edilemez riskler ise tamamıyla bertaraf edilmiştir. Yapılan bu çalışma ile L tipi matris metodunun orta ölçekli makine imalat prosesi için örnek olarak seçilen soğutma tankları imalatına uygun olduğu görülmüştür. İş sağlığı ve güvenliği alanında ilerleyen zamanlarda yapılacak olan makine imalatı vb. diğer çalışmalara zemin oluşturulması ve farklı analiz metodojileri ile karşılaştırılma yapılarak çalışmaların geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first it made disclosures about occupational health and safety date after Turkey and data are analyzed. with information obtained from statistical data of the social security institutions, occupational health and safety in Turkey, made comments and suggestions have been made about the case. For provious studies on risk analysis, a literature search has been made and machinery and examinations have been made about the equipment used in the cooling tank manufacturing process. As an example of the machinery manufacturing process, an enterprise where milk cooling tanks are manufactured has been selected as an applicaation area. The application area was visited at different times during the study and all the machines used were observed in order, the precautions to be taken while using were determined and instructions for use were prepared. The sources and risk sources were determined by evaluating the works and determined by evaluating the works and determents separately in the enterprise and information about the risk assessment process was given. The existing corrective/ preventive control measures for risk sources have been identified. A risk analysis was performed by choosing the L type matrix method from the risk analysis methods. As result of this risk analysis, 199 risk founded. These risk were identified as 27“Acceptable Risks”,128“Remarkable Risks”and 44“Unacceptable Risk”. After the corroctive / preventive actions were implemented for all of these risks, 160“Acceptable Risk”39“Remarkable Risk”and unacceptable risk were completely eliminated. With this study, it has been seen that the L type matrix method is suitable for the manufacturing of cooling tanks, which are chosen as an example for the medium-sized machine manufacturing process. In the field of occupational health and safety, machinery manufacturing etc. That will be made in the future. It ıs aimed to create a ground for other studies and to compare the studies with different analysis methodology.