Konfigüral frekans analizinde kullanılan test yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of test methods used in configural frequency analysis
  1. Tez No: 632744
  2. Yazar: MERT BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Konfigüral frekans analizi (Configural Frequency Analysis-CFA), çok boyutlu çapraz tablo analizlerinde kullanılan parametrik olmayan istatistiksel bir yöntemdir. CFA, başlangıçta sezgisel bir yöntem olarak ileri sürülmüş ve son zamanlarda ise kategorik veri analizinde kullanılan çıkarımsal bir yöntem haline gelmiştir. İkiden fazla kategorik değişken arasındaki ilişki, log-lineer modeller yardımı ile incelenebilmektedir. Kategorik değişkenin, hücresel boyuttaki yerel ilişkilerinin değerlendirmesi amacıyla yeni yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada amaç; konfigüral frekans analizi modellerini irdeleyerek CFA'yı tanıtmak, konfigüral frekans analizi modellerinin fayda ve sakıncalarını ortaya çıkartmak ve test yöntemlerinin karşılaştırmalı sonuçlarını değerlendirmektir. Çalışmada kullanılan veriler, sigara tüketim alışkanlıkları olan bireylerde risk faktörü olarak belirtilen değişkenlerin, gerçek bir veri setinden yeniden örnekleme yöntemi olan bootstrap yöntemi ile türetilmiş ve elde edilmiştir. Elde edilen veriler ile CFA yaklaşımının kullanılabilirliği ve farklı model teknikleri ile analiz yöntemleri incelenerek, sonuçlar karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Configural Frequency Analysis (CFA) is a nonparametric statistical method used in multidimensional cross table analysis. The CFA method was initially proposed as an intuitive method and has recently become an inferential method which is used in categorical data analysis. The relationship between more than two categorical variables can be examined with the help of log-lineer models. Determining the relations of units with certain features requires that each cell of the pattern formed by the variables that make up the multi-table is examined separately. New methods have been developed to evaluate the local relationships of the categorical variable in the cellular dimension. The purpose of this study is to introduce CFA by examining configural anlysis models, to reveal the advantages and disadvantages of the configural frequency analysis models, and to evaluate the comparative results of the test methods. The data used in the study were derived from the real data set with bootstrap method, which is a resampling method of variables specified as risk factors in individuals with cigarette consumption habits. With the obtained data, the usability of the CFA approach, different model techniques and analysis methods were examined and the results were discussed comparatively.